Je kefír skutečně tak zdravý? Jeho účinky jsou přesvědčivé

Kefír

Kefír patří mezi mléčné výrobky. Pokud koupíte ten nedoslazený, pak máte v rukou skutečný zázrak. V jedné sklenici kefíru se skrývá opravdu velké množství prospěšných látek. Tento výrobek prošel procesem fermentace a známý je už celé tisíce let! Obsahuje probiotika, což jsou ty dobré bakterie, které jsou prospěšné zejména pro správné trávení. Tím to ale rozhodně nekončí!

Co je to kefír?

Jedná se nejčastěji o kravské mléko, do kterého byly přidané speciální kvasinky a dobré bakterie. Sehnat se dá také kefír z ovčího či kozího mléka. Kvasinky a bakterie přemění laktózu na kyselinu mléčnou, díky které má kefír svou typickou nakyslou chuť. Jeho přínos spočívá v kontrole „špatných“ bakterií ve střevě. Ty, když se přemnoží, mohou způsobit nadýmání, bolesti břicha, zácpu či průjem.

Kefír

Foto: Pexels

Proč není ochucený kefír tím pravým?

Jahodový, meruňkový nebo dokonce bezinkový kefír obsahují mimo samotné ovoce obvykle také přidaný cukr. A ten ze zdravého nápoje dělá kalorickou bombu a snižuje tím zdravotní přínosy kefíru. Proto je nejlepší variantou právě jen bílý neochucený kefír. Obsahuje vápník, hořčík, bílkoviny, vitamín B2, B12 a D. Vápník v kombinaci s vitamínem D napomáhá udržovat kosti zdravé a silné.

Je lepší kefír nebo bílý jogurt?

Oproti bílému jogurtu obsahuje kefír více kmenů probiotik a prospěšných kvasinek. To znamená, že je ještě o něco zdravější, než samotný jogurt. Obsahuje také méně laktózy. Pokud narazíte na kefír, který je vyrobený z rostlinných variant mléka, nemůžete počítat s tím, že dosáhne takových kvalit jako kefír z živočišného mléka.

Může pomoci proti zubním kazům?

V této souvislosti výzkumy ještě probíhají, ale zatím vypadají velice slibně. Ukázalo se totiž, že kefír by mohl být schopen bojovat také proti bakteriím, které způsobují zubní kazy. Měl by mít stejně silné účinky jako oplachování zubů fluoridem (který je součástí zubních past).

Zdroje info:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4854945/

https://www.idnes.cz/jenproholky/jidlo/kefir-zdravi-krasa.A201207_205218_jph-nezarazene_abr

Foto: Pexels