Mléko

Jaké rostlinné mléko si vybrat?

Rostlinná mléka jsou například pro vegany, ale i pro zastánce zdravé výživy součástí jídelníčku. Existuje jich však mnoho druhů. Vyrábí se ze sóje, z kokosu, nebo třeba i z konopí. Které chutná lépe a jaké mají vlastnosti? Pojďme se podívat na jednotlivé druhy, snad si vyberete právě to vaše.

Sójová klasika

Mezi klasický druh rostlinného mléka zajisté patří mléko sójové. Pijí ho například vegani, kteří nekonzumují žádné výrobky a látky živočišného původu, ale můžete jej zvolit i z jiných důvodů. Například pokud špatně trávíte laktózu, sójové mléko je pro vás. Sójové mléko je také dobré díky svému využití. Můžete jej místo mléka kravského použít do většiny receptů Také z něj lze dělat oblíbené kakaové a jiné nápoje nebo sójovým mlékem ochutit kávu. Pozor však dejte na intenzitu konzumace. Není doporučováno konzumovat sójové mléko několikrát denně. Bílkoviny jsou totiž v tomto rostlinném mléku koncentrovanější než v jiných.

Mandlové mléko

Dalším druhem mléka, který si zde představíme, bude mléko mandlové. To u nás zažívá velký boom. Je bohaté na prospěšné látky. Vitamíny a minerály. Konkrétně v něm přijímáte vitamíny E a B, dále mangan, vápník a železo. Je také nízkokalorické. Seženete jej jak přírodní, tak slazené a využít jej můžete jak v kuchyni, tak při přípravě nápojů.  Jediným zádrhelem může být složení mléka. Musíte si totiž dát pozor, je-li opravdu z mandlí. Obsah by měl dělat asi 10 % procent. Je-li to více, již by nešlo o nízké kalorie. Zbytek tekutiny by měla tvořit voda nebo sladila a trocha soli.

Rostlinné mléko z konopí

Nebojte se, nenabízíme recept, jak ošálit vaši mysl a otupit smysly. Jde o rostlinné mléko, i když samozřejmě, trochu netradiční. Má však své přednosti. Například obsahuje velké množství omega-3 mastné kyseliny. Ty jsou důležité pro váš metabolismus a mají protizánětlivé účinky. Při prvním ochutnání vás může však zarazit typická chuť konopného mléka. Je výrazná a nezvyklá. Není také moc krémové, ale spíše vodové. Lidé, kterým však zachutná jej používají, jak do smoothies, tak do receptů, nebo jej přímo pijí, jako nápoj.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *