Jaké množství vypadlých vlasů je ještě normální? Co pomáhá na to, aby vlasy byly zdravé

Ztráta vlasové pokrývky hlavy je nemilá, ať se to týká mužů, nebo žen. Máte pocit, že na kartáči, když se češete, zůstává více vlasů, než by bylo zdrávo? Někdy se jedná jen o přechodné období, jindy je ztráta vlasů trvalá. Kdy je padání vlasů ještě normální?

Co všechno o vlasech víme

Padání vlasů během dne je věc zcela běžná. I vlas má nějaký svůj životní cyklus, a když dojde k jeho konci, tak prostě udělá pokožce pápá a vypadne. Víte, že vlasy mohou mít životnost až čtyři roky? To ostatně vysvětluje, proč někomu narostou do extrémní délky a jinému nikoliv. Na hlavě bývá průměrně 600 vlasů na cm2. Barva a tloušťka vlasů je rozdílná podle rasy a může se měnit podle věku a pohlaví. Denně jich normálně vypadne okolo 150 a při umývání hlavy to může být dokonce až okolo 300 vlasů. Pak se ale nemůžete divit, že jimi málem ucpete sifon ve vaně, zvláště jsou-li vlasy dlouhé.

Když začínají vlasy více padat

Na kvalitu vlasů má vliv naše strava i psychické rozpoložení. Spouštěcím mechanismem pro jejich padání může být běžná infekce, stres, operace, diety, některé léky či sezónní vlivy, poruchy štítné žlázy nebo kožní choroby. Také hormonální změny v těhotenství, po porodu nebo v klimakteriu způsobují padání vlasů u žen. U mužů je vypadávání vlasů způsobeno mužskými pohlavními hormony – zejména testosteronem, a dědičnost sehrává také svoji roli.

Pleš. Foto: Pixabay

S léčbou vypadávání vlasů je třeba začít co nejdříve

Jakmile jednou zcela zanikne vlasový folikul, což je tkáň, z níž vlas vyrůstá, pak už ho žádný sebelepší přípravek neobnoví. Jestliže zaregistrujete zvýšené padání vlasů, je vhodné začít co nejdříve jednat a dopřát vlasové pokožce správnou výživu a vlasovým folikulům stimulaci pro růst vlasů. Již naši předkové používali velmi silný nálev z kopřiv, do pokožky hlavy lze vmasírovat také rozmarýnový olej.

Léčba vypadávání vlasů patří do rukou odborníků. Vše začíná u praktického lékaře, jenž doporučí další postup. Pomáhá hormonální substituce pro ženy, nebo blokace účinků hormonů u mužů.

Zdroj info: https://www.cpzp.cz/clanek/1267-0-vypadavani-vlasu.html

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.