Salmoneloza

Jaké má salmonelóza projevy

Jedno z nejnepříjemnějších onemocnění týkajícího se trávicí soustavy představuje salmonelóza. Jedná se o bakteriální onemocnění, za kterým stojí bakterie Salmonela, jež se může do lidského těla dostat hned několika způsoby. Nejtypičtější je přenos ústy, a to z potravin. Může se ale také do těla dostat díky nádobí, na němž se bakterie nacházejí, anebo špinavýma rukama. Možností je zkrátka hodně, o to je nemoc nebezpečnější. Jaké má tedy salmonelóza projevy?

Jaké jsou rizikové faktory?

Co se týká rizikových faktorů, tak ty jsou vcelku jednoznačně dány. Nakazit se můžete velmi snadno konzumací některých potravin v syrovém stavu. Typická jsou hlavně neuvařená vajíčka anebo masa. Syrové potraviny jsou ale všeobecně považovány za potenciální zdroje nákazy. Bakterie mohou klidně zůstat i na noži, kterým jste krájeli syrové maso. Vůbec syrovým potravinám je třeba se v letním období vyvarovat. Řadí se mezi ně i vlašské saláty a v podstatě jakékoli, jež obsahují majonézu.

Hlavní projevy salmonelózy

U salmonely je inkubační doba, tedy čas od vniku nákazy do těla po její projev, trvá v maximu 43 hodin. Často se ale salmonela projeví do pouhých 8 hodin. Mezi hlavní projevy salmonely patří průjmy vodnatého charakteru, které se velmi těžko zastavují. Nemocný má v břiše obrovské křeče a bolesti. Vše je doprovázeno pocitem na zvracení a také vysokými horečkami. Ve stolici lze nalézt také hnis anebo sliz, popřípadě i stopy krve.

Jaká je léčba salmonelózy?

Hlavní léčbou salmonely je střevní desinficience. Střeva je zapotřebí dokonale dezinfikovat a absorbovat lidskému tělu škodlivé látky. Proti zvracení se pacientovi musí dostat antiemetik. Jinak je také napojen na kapačky, důležitý je totiž maximální možný příjem pro tělo potřebných tekutin, které díky průjmu ztrácí. Zapomenout nelze ani na dietní režim, který musí být přísný.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *