Sucho v ústech
09/05/2016
Kategorie: Nemoci, Novinky, Tipy a triky

Jaké má příčiny sucho v ústech

Velké sucho v ústech je velmi nepříjemné, a to jak z hlediska schopnosti mluvení, tak i z pohledu příjmu potravy. Nejedná se samozřejmě o setrvalý stav, jelikož v ústech se nachází sliny, které mají jednak podporovat trávení a jednak vytvářet tu správnou atmosféru. Za jeden den by se nám mělo vytvořit zhruba od 1,5 až do 2 litrů slin. Většinou jsou pochopitelně tvořené vodou a disponují i některými ostatními látkami, mezi které se řadí lipáza, či alfa- amyláza štěpící tuky, resp. cukry a minerální látky.

Klasické příčiny sucha v ústech

Mnohé možné příčiny suchosti v ústech souvisí s různými činnostmi, jež se k člověku jakkoli vztahují. Jmenovat bychom mohli především kouření, které je spojené zejména s vysycháním sliznice v ústní dutině. Dále je zapotřebí upozornit na trvalý psychický stres, který je také velmi nepříjemný a může vést k obtížím spojeným se suchem v dutině ústní. Jinak za sucho v ústech může často i horečka anebo potíže spojené s cukrovkou. Zapomenout nelze ani na další onemocnění, mezi která se řadí třeba úplavice močová.

Nedostatečný pitný režim

Naprosto triviální, ale velmi častou příčinou problémů může být nedostatečný pitný režim. Známe jej v podstatě všichni a je k němu zapotřebí přijímat co možná největší množství tekutin. Mnozí z nás přes den bohužel pijí velmi malé množství vody a hrozí nám dehydratace spojená právě s pocitem sucha v ústech. Hlavně při fyzické aktivitě požadavky na pitný režim vzrůstají. Proto je na dostatek vody nezbytné myslet.

Když sucho způsobí léky

Sucho v ústech ze z drtivé většiny vyřešit pouze dostatečným pitným režimem anebo volbou správných potravin. Pomoct mohou v určitých případech i medikamenty. Nicméně ty jej často způsobují samotné. Jedná se zejména o parasympatolytika. Mnohdy takto působí i antidepresiva. Typická jsou tímto opioidní analgetika, která se podávají při závažnějších stavech.

3 komentářů
  1. magda.faberova@seznam.cz'
  2. tonanda59@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *