Pálení žáhy

Jaké jsou projevy bipolární poruchy?

Bipolární porucha je psychické onemocnění, které je často zmiňováno a máme ho tak nějak v podvědomí. Víte však jak se projevuje nebo v čem přesně spočívá. Tato psychická porucha a její zvládnutí vůbec není jednoduché. Proto je dobré informovat se o této poruše více. Nabízíme vám popis nejčastějších příznaků i projevů.

Mánie

Jde o poruchu, při které se střídají manické stavy s těmi depresivními. Manický stav je zpravidla příjemný a člověk zažívá příval pozitivní energie, kdy má chuť do života a zmíněnou energii na rozdávání. V této fázi se může člověk jevit, jako jasný optimista a energický bezstarostný člověk plný sil, kreativity a podobně. Jedinci jsou komunikativnější a například nepotřebují moc spát. Postupem času se však po této fázi přidává podrážděnost postiženého a hysterie. Ta se stupňuje. Paradoxem je, že v závěru manického stavu je člověk sebevědomější, avšak špatně vstřebává kritiku na svou osobu. Někdy se dokonce objevují bludy a halucinace.

Poté přichází deprese

Po této fázi přijde na řadu stav depresí. Jde o období útlumu, které přichází velmi pozvolna a nenápadně. Nálada člověka je horší a horší a ztrácí se radost z věcí, které jinak postižený miluje. Přestává mít zájem o své okolí, nesoustředí se na běžné i pracovní úkony a často se přidává do depresivního mixu i nespavost a nechutenství. Postupem času přijde zásadní pocit zmaru a smutku. Ranní vstávání z postele či navštěvování zaměstnání je tak velmi těžkým úkolem a pro člověka s bipolární poruchou v této fázi téměř nevykonatelným. Pravidelně se objevují myšlenky na sebevraždu.

Boj? Běh na dlouhou trať

Dlouhá trať? Možná dokonce extrémní maraton. Celý život lidí s bipolární poruchou je totiž spojen s bojem proti tomuto zlu. Nejdříve je nutné vůbec najít motivaci k léčbě. Určitě pomůže podpora přátel, rodiny a blízkých. Využívat manické stavy, ale korigovat a úspěšně zvládat deprese způsobem, který poradí lékař. Určitě se bez rad fundovaných osob neobejdete. Je možné pobírat antidepresiva nebo zvolit alternativnější léčbu. Vše také záleží na tom, v jaké formě se onemocnění vyskytuje. Účinky a podoba totiž může být u každého jiná. To samé platí pro intenzitu onemocnění.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *