Jaké jsou příčiny chronického průjmu a co dělat pro zmírnění příznaků

Chronický průjem je nepříjemným problémem, který bývá zpravidla příznakem některého onemocnění. Na vině může být hned několik různých příčin. O co všechno se může jednat a jak si od průjmu co nejvíce ulevit?

Chronický průjem jako signál problémů se střevy

Pokud pozorujete chronický průjem, který trvá několik dní a víceméně nijak nezabírají žádné přípravky pro zmírnění projevů, jedná se pravděpodobně o problém s tenkým nebo tlustým střevem. To může kromě déle trvajícího průjmu potvrdit také bolest v určité části břicha. Ta může být ve vrchní, ale i spodní části podle toho, o jakou část střeva se jedná.

Problémy s jinými orgány nebo otrava

Chronické průjmy mohou souviset také s nemocemi jiných orgánů. Konkrétně slinivky břišní, jater nebo žlučníku. Dále se může jednat o průvodní příznak spojený s onemocněním ledvin nebo příliš zvýšené funkci štítné žlázy. Aby bylo možné určit správnou příčinu, musíte navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a diagnostikuje problém.

Pomůže dieta a vhodná opatření

Jako další pomoc poslouží dieta šetrná k trávení i vhodná režimová opatření. Upravte jídelníček, kdy se budete snažit jíst zklidňující potraviny, jako jsou vařená rýže, nebo zralé banány. Pomoci může i samotný vývar bez zeleniny. Při průjmu je velmi důležité udržovat správné zavodnění, což podpoříte pitím černého čaje nebo neperlivé minerální vody. Samozřejmostí by mělo být vyhýbání se tučným, mastným a nezdravým pokrmům, které se špatně tráví.

Foto: Pixabay

Pokud se situace nelepší, navštivte lékaře

Pokud se průjem nezlepší zhruba do 3 dnů, je nutné navštívit lékaře. I přesto, že se jedná o zdánlivou banalitu, může i průjmové onemocnění skončit fatálně. V případě dětí je návštěva lékaře nutná po 2 dnech trvajících obtíží, které se nelepší. Chronický průjem navíc může ukazovat na jiné závažnější onemocnění, u kterého je vždy včasné zahájení léčby na místě.

Zdroj: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/prujem-priciny-priznaky-druhy-a-lecba/ a https://www.klubzdravi.cz/a/trapi-vas-chronicky-prujem

Náhledové foto: Pixabay