Jak vypadá svrab u člověka

Když se řekne svrab, tak mnohým doslova projede mráz po zádech. Není se čemu divit, jelikož tato velmi nepříjemná nemoc kůže spojená se známým roztočem je velmi nepříjemná. Trpí jí přibližně nějakých 300 milionů lidí po celém světě. Standardně se objevuje v cyklech po 15 letech. Jen pro zajímavost, v České republice bylo v roce 1993 na nějakých 100 000 obyvatel nemocných celkem 134 lidí. Klasická inkubační doba u svrabu činí 10 až 15 dní a velikost samičky je 0,3 mm. Sameček je poloviční. Bez problémů dokáže tento parazit žít v kůži i měsíc a naklást přibližně 50 vajíček. U nemocného lze najít na kůži přes 100 samiček.

Hlavní příznaky svrabu

Jak vypadá svrab u člověka? Mezi hlavní příznaky svrabu patří zejména doslova zničující noční svědění pokožky pod přikrývkou v momentu, kdy se zahřeje. Děje se tak zhruba od 2 do 6 týdnů po nakažení. Svědění nastává díky přirozené reakci imunitního systému na působení parazita. Objeví se drobné pupínky spojené jakousi cestičkou. Následně jsou patrné i strupy a případně i hnisající rány. Svrab najdeme hlavně v místech, kde je nejtenčí kůže, tedy okolo bradavek, mezi stehny a v kožních záhybech.

Možnosti nakažení se svrabem

Nakazit se touto nepříjemnou nemocí lze celkem dvěma cestami. Tu první představuje kontakt s nemocným, což se může dít třeba v mateřské škole či na LDN a jiných zařízeních. Jednat se může klidně i o přenos sexuálním stykem. Nepřímou cestu nákazy představují hlavně lůžkoviny anebo oblečení v obchodě či na jiných veřejných místech. Jde zkrátka o věci, které si zkoušel nemocný.

Léčba svrabu je komplikovanější

Léčení svrabu zahrnuje hned několik základních procesů. V první řadě je třeba všechny parazity dokonale zlikvidovat a zabránit tak dalšímu šíření nákazy. Účinným lékem proti svrabu je InfectoScab, který působí 8 hodin a následně se smyje. Jinak lze využít i sirná mast, která se užívá zhruba 3 až 5 dní. Nejdůležitější je desinfekce lůžkovin a oblečení. Při 50 stupních Celsia parazit hyne, takže je stačí pouze oprat.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *