Jak vám může výměna matrace ulevit od bolestí zad

Bolest zad

Trápí vás občas nebo často bolesti zad? Přemýšlíte, co může být jejich příčinou a jak je odstranit? Pojďte se zamyslet nad svým životním stylem, vybavením domácnosti a pracoviště a nad tím, co by se dalo změnit a vylepšit, abyste svým zádům ulevili.

Masáž zad

Bolesti zad mohou pěkně potrápit

Masáž zad: Zdroj obrázku Pixabay.com

Co způsobuje bolesti zad

Nejčastěji si bolesti zad způsobujeme dlouhým a nesprávným postojem těla při práci. Buď je to dlouhé stání při některých činnostech, nebo naopak dlouhé sezení při práci na počítači, u televize, v autě. Pokud máte nesprávný postoj, nedáváte si pozor na hrbení zad, vykonáváte jednostranné pohyby, objeví se po čase bolesti zad, které vás upozorní, že něco neděláte správně. Na vině je nejčastěji ochablé svalstvo.

Svalové napětí v oblasti šíje a zad způsobuje také stres, při kterém se mohou ozvat kromě jiného vaše záda. Asi to znáte, když jste pod tlakem, že se vám někdy zablokuje páteř, která je jednou z nejdůležitějších částí našeho těla. Spočívá na ní tíha všeho, co s sebou každodenně nosíme. Když se stresem nepracujeme, napětí trvá dlouho a zablokovaná záda se stávají chronickým problémem.

Další příčinou bolestí páteře je nedostatečný odpočinek během spánku na špatné posteli či nevhodné matraci. Na výletě se to může stát a krátkodobě se nepohodlí dá vydržet, ale doma byste měli výběru matrace věnovat pozornost, abyste se pořádně vyspali. Předejdete tak spoustě nepříjemností.

Samozřejmě, že bolest zad může být někdy způsobená vážnou nemocí, kterou bychom neměli podceňovat. Pokud se vám nepodaří velké bolesti zmírnit úpravou životního stylu, určitě navštivte lékaře a nechte se pořádně vyšetřit. Někdy to chvíli trvá, než se podaří určit správnou diagnózu aněkteré stavy si vyžádají i operativní řešení. Většina problémů se ale dá vyřešit mírnější cestou.

Jak bolestem předcházet a jak je zmírnit

Obecně platí, že pokud se setkáte s novou bolestí zad, jako první zkuste svým zádům ulevit. Popřemýšlejte o tom, jak vypadá váš běžný den, jestli střídáte pohyb, stání, sezení s chůzí. Soustřeďte se na to, abyste své činnosti co nejvíce střídali, případně vyměnili třeba jízdu autem do práce za jízdu na kole nebo cestu pěšky, po hodině strávené za počítačem se běžte projít na chodbu, udělejte si pár dřepů, protáhněte se… Nezůstávejte prostě příliš dlouho na jednom místě v jedné poloze. Věděli jste, že dlouhé sezení není vůbec přirozené?

Cviky na bolavou páteř a zpevnění zad

Příčinou bolestí zad bývá nejčastěji ochablé svalstvo. Při méně závažných potížích se díky pravidelnému a důslednému cvičení můžete bolestí zbavit úplně a natrvalo. Důležité je vždy začít protažením, uvolněte hlavně krční páteř a bedra.

Základní cviky najdete i na internetu, můžete začít prakticky hned. Pro lepší efekt si můžete najít svého trenéra, který zhodnotí váš stav a navrhne vám cviky na míru. Při větších potížích si nechte od lékaře předepsat rehabilitace.

Vyměňte svou starou matraci

Velkou úlevu vám přinese změna ve vaší ložnici. Pokud se ráno nemůžete ohnout, těžko se vám vstává a nemůžete se rozejít, zaměřte se na svoji postel a matraci a vyberte si kvalitnější model přesně na míru. Uvidíte, co všechno se změní! Vždyť v posteli trávíme asi třetinu času. To už se vyplatí do ní investovat. Pojďme se tedy podívat na to, podle čeho kvalitní matrace vybírat.

Bolest zad

Bolesti zad v noci způsobené nevhodnou matrací

Bolesti zad: Zdroj obrázku Pixabay.com

Ortopedické matrace. Nejlepší řešení pro bolavá záda

V případě, že už vás bolesti zad trápí, zaměřte se na ortopedické zdravotní matrace, které jsou tvrdší a poskytují kvalitnější oporu páteře. Jejich konstrukce a složení umožňuje přizpůsobit se přirozenému tvaru těla. Dělí se podle tvrdosti do sedmi stupňů.

Pokud vás bolí krční páteř a oblast lopatek, je vhodná tvrdší matrace v případě, že obvykle spíte na zádech. Při spaní na boku si vyberte středně tuhou nebo zónovou matraci. Bolesti krční páteředokáže zmírnit i anatomický polštář. Při bolestech v kříži a v bedrech investujte do středně tvrdé nebo měkčí matrace, která bude dostatečně kopírovat zakřivení páteře a přiměřeně ji podepře.

Myslete na to, že zdravotní matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Velmi tvrdé matrace dostávají páteř do nepřirozené polohy a vyvíjejí velký tlak na vaše tělo. Při spaní na měkkých matracích se zase páteři nedostává dostatečné opory, a to způsobuje nesprávnou polohu během celé noci.

Kvalitní matrace

Kvalitní ortopedická matrace.

Zdroj: Materasso.cz

Zdravotní matrace podle použitých materiálů

Vybírat ortopedické a zdravotní matrace můžete podle zvolených materiálů a použité technologie. Na trhu jsou k dispozici pěnové, pružinové a latexové matrace. U pěnových matrací si vybírejte z modernějších a vylepšených modelů z kvalitní studené pěny nebo s paměťovou pěnou. U pružinových matrací existují také modernější verze, tzv. taštičkové matrace, které dokonale kopírují tvar těla a jsou velmi odolné. Při bolestech zad se doporučují latexové matrace, které přesně podepírají a kopírují části těla, které to potřebují. Díky zónování se lépe přizpůsobí, a to zejména při ležení na boku.

Pokud jste si ještě nevybrali tu svou, tak jsou tu ještě sendvičové matrace z kombinací různých materiálů. Pěny, pružiny a další vrstvy z kokosu, gelu nebo kaučuku nabízejí nekonečné možnosti. Střídají se měkčí vrstvy s tvrdšími, a proto můžete mít jednu matraci s odlišnou tvrdostí na každé straně. Střed bývá tvrdší, a tak má potřebnou tuhost, čímž zabraňuje nepřirozenému křivení páteře a skolióze zad.

Zamyslete se nad svým životním stylem a změňte nesprávné návyky dřív, než budete muset kvůli bolestem zad vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest zad: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.