Jak v létě dodržovat správný pitný režim

Pitný režim

Léto je tu a s tím přichází i vedra. Můžete očekávat, že jako v loni, budou lidé náchylní na dehydrataci, kvůli níž často můžete i odpadnout přímo na ulici. Proto už teď, dokud nejsou tak teplé dny, chceme zdůraznit, jak důležité je dodržovat pitný režim. Pokud si myslíte, že je pitný režim nutné dodržovat pouze v horké dny, jste na omylu. Jde o celoživotní boj, který v horkých dnech nabírá na důležitosti a je potřeba dbát na zvýšení spotřeby pitné vody.

Jistě ze základní školy víte, že voda je nejdůležitějším prvkem v našem těle. Voda je nezbytná pro biochemické reakce, protože dodává živiny do těla, pomáhá vypuzovat toxické látky, udržuje krevní oběh a tak dále. Kvůli nedostatku vody můžete pociťovat nevolnost, závratě, zácpu nebo naopak průjem a zvracení.

Jak vypočítat dávky vody

Při normální teplotě se množství vody, které byste měli vypít, vypočítává podle jednoduchého vzorce. Na každý kilogram, který máte, je potřeba 30 ml vody. Takže, abyste správně pochopili, si ukážeme jeden výpočet. Vezmeme si 70 kilového člověka = 70 * 0,03 = 2,1 litru vody na den. Takto úplně jednoduše si vypočítáte množství, které oficiálně musíte vypít. V horkém létě to ale funguje pochopitelně trochu jinak, vody je třeba počítat více.

Jak efektivně dodržovat pitný režim

Je potřeba si zajistit určité rituály a vytvořit si plán. Ale jen toto nestačí!

1. Pijte především neslazené nápoje

Klasická voda zcela bez jakýchkoliv přísad je pro někoho až příliš nudná a nezáživná, ale to pro nikoho není omluva, proč ji nevypít. Pokud vám dělá až moc velký problém vypít čistou vodu, pak budete muset být kreativní. Do vody se přidává trocha soli a čerstvé citrónové šťávy. Takto změníte efektivně chuť a vydáte se vstříc zdravé výživě. Kromě vody můžete využít i ledových bylinných čajů, které jsou plné antioxidantů, které by měly zajímat ty, kdo si hlídají váhu.

2. Mějte neustále po ruce vodu

Nachystejte si klidně do každé místnosti dvě lahve s vodou – klidně jen 0,33 ml. Láhve si postavte tak, abyste po nich mohli sáhnout, když okolo nich projdete. A na místě, kde pracujete a jste nejdéle, si nechte klidně i balík pití s čistou vodou. Klidně si i k tomu uvařte nebo jen nechte vyluhovat čaj. Při cestování si nabalte lahev tak, abyste mohli v pravidelných intervalech popíjet.

VodaFoto: Pixabay

3. Doplňujte vodu i jinak

Lékaři nám neustále říkají, jak je důležité jíst i ovoce. V horkých letních dnech nám nejlépe poslouží meloun, pomeranč, hroznové víno, jahody, třešně a další. Prostě ovoce, které je plné vody a můžete se z něj napít. Z tohoto ovoce si také můžete udělat chutnou vodu.

vodní melounFoto: Pixabay

4. Polévky

Polévka je vlastně jen uvařená voda. To co do ní dáte, je jen na vás. Ale zvažte konzumaci zeleninové polévky, která je plná živin a prospěšných látek pro vaše tělo. Dalším faktem zůstává, že vás jednak nasytí a hlavně hydratují. Připravte se na zdravotní zázraky!

PolévkaFoto: Pixabay

Pravidla při pití vody

Nikdy nezapomínejte na to, že člověk, který není nijak zvlášť zvyklý pít více množství, by neměl prudce zvyšovat dávku – ani při úpalu. Nárůst by měl jít postupným tempem. Když tělo nenavyknete postupně, hrozí poškození ledvin a velké zatížení cév. Při nadměrném požívání vody si zaděláváte na zavodnění organismu, což také není vůbec dobré. Vodu můžete pít kdykoliv cítíte žízeň, Obecně se doporučuje vypít zhruba 300 ml vody 30 minut před každým jídlem. Ale pozor, lidé, kteří trpí otoky na končetinách, si musí opravdu hlídat denní normu vody, aby se jejich problémy nezhoršovaly.

V horkých dnech raději zapomeňte na alkohol. Zaprvé ušetříte peníze a zadruhé si nezhoršíte příznaky úpalu nebo úžehu. Dokonce ani pivo se nedoporučuje! Při pití vody stačí pouze uvažovat, je prakticky nemožné určit správnou normu pití. Každý jsme prostě jiný.

Zdroje info: westwaleschronicle.co.uk, kent.co.in, aktin.czaktin.cz, stobklub.cz, food.ndtv.com, health.unl.edu, tallahassee.com

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.