akné

Jak se zbavit akné

Akné je poměrně nepříjemným onemocněním, které se projevuje typicky na kůži s vysokou hustotou folikulů. Najdeme jej tedy zejména na ramenech, zádech, hrudi a také bohužel v obličeji. Většina lidí zažívá nelibé pocity při projevech akné již v pubertě. Typické je zejména u akné to, že dochází k nadprodukci mužského hormonu. Muži také ostatně trpí závažnější modifikací tohoto onemocnění. Zbavit se akné není vůbec jednoduché a vyžaduje to pochopitelně lékařskou péči. V pubertě je akné způsobeno zejména nadměrnou produkcí mazu. Jak tedy na akné z hlediska domácí péče?

Pozor na zbytečné doteky obličeje

Nejjednodušší rada spočívá v tom, abyste se nedotýkali obličeje. Statně zkuste si někdy spočítat doteky, které jsou vždycky nevědomé. Jen otření rtů anebo odhrnutí vlasů z obličeje jsou jakési zautomatizované činnosti. Nežijeme ve sterilním prostředí a všechny nečistoty z rukou se nám tak automaticky dostávají do obličeje, kde jsou základem infekcí. Ideální je také obličej alespoň dvakrát za den omýt čistou vodou. Zbavíte se tak velmi nepříjemných nečistot.

Změna jídelníčku a cvičení

Hodně důležitá je logicky změna jídelníčku. Akné podporují zejména potraviny typu sladkostí, červeného masa, uzenin, brambor či rýže. Vyvarujte se mimo jiné také alkoholu, kofeinu, medu a dalších náhražek cukru. Naopak ve stravě nesmí chybět minerály, vitamíny a v neposlední řadě dostatečné množství ovoce a zeleniny. Pravidelné cvičení byste také neměli opomíjet. Výborná je zejména jóga či některé jednodušší cviky. Výbornou volbou může být i dynamické cvičení či pohyby. Zmírní se tak produkce mazu ve folikulách. Na cvičení si vezměte volnější oděvy.

Preparáty mohou pomoct

Není od věci také volit některé přípravky na bázi benzoylperoxidu. Volit je lze v různých podobách. Typická jsou hlavně mnohá tónika, popřípadě pleťová mléka. Vybírat si můžete klidně i gely. Benzoylperoxid dokáže zabít veškeré bakterie, které umí zacpat póry. Ty pak vedou ke zvýšenému výskytu akné.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *