Jak se vypořádat s bolestí bez léků? Určité metody existují!

Bolest

Cítit bolest je něco naprosto přirozeného. Naše tělo nám dává najevo, že něco není v pořádku. Pokud vám ale bolest začíná narušovat běžné činnosti, obvykle se snažíme o její odstranění. Spousta lidí sáhne po prášcích proti bolesti. Ty ale mohou mít celou řadu vedlejších účinků (žaludeční nevolnost, zácpa, závratě), včetně možného vzniku závislosti. A to se týká i léků, které jsou volně dostupné. Jakým způsobem se vypořádat s bolestí bez léků?

Jde to i bez léků

Odstraňováním samotné bolesti neodstraňujeme její příčinu. Pokud vás například bolí záda a vezmete si prášek, může se zdát, že bolest pominula. Je ale velmi pravděpodobné, že později se bolest zad vrátí znovu a odstranit ji může být větším problémem. S postupem času vaše tělo již nebude reagovat na léky proti bolesti stejně a bude třeba zvýšit dávku. Máme ale dobrou zprávu. Odstranit bolest je možné i bez léků. Zde jsou způsoby, jak na to.

Fyzikální terapie

Pro běžné druhy bolestí, jako je bolest zad, kolene nebo ramene můžete podstoupit fyzikální terapii s certifikovaným terapeutem. Ten vám může pomoci vytvořit individuální cvičení a protažení. Díky těmto cvikům dosáhnete uvolnění napjatých svalů, snížení bolesti kloubů a zlepšení rozsahu pohybu.

Masážní terapie

Použít se dá pro bolesti zda, krku, ramen a svalů. Nejčastěji jsou tyto bolesti způsobeny úrazy nebo vznikají po operacích. Masáž provádí odborník.

Jóga

Možná si jógu představujete jako krkolomné pozice, do kterých se cvičící dostávají. Ve skutečnosti ale existuje spousta pozicí, které jsou vhodné i pro začátečníky. Jóga je extrémně užitečná pro osoby, které trpí bolestí dolní části zad. Částečně může pomoci také při artritických bolestech v oblasti kolene či krku. Některá centra nabízí speciální kurzy právě pro odstranění bolesti.

Akupunktura

Foto: Pixabay

Akupunktura

Propíchnutí kůže tenkými jehlami se mnohým může zdát jako bláznovství. Jedná se ale o praxi, která je známá několik stovek let. A ví se, že funguje. Jehly mají stimulovat nervy a uvolňovat zablokovanou energii nazývanou „qi“. Akupunktura je prospěšná pro bolesti kolen a zad, ale také na migrénu. Pro dosažení výsledků je zapotřebí podstoupit proceduru opakovaně.

Prodýchání bolesti

A pokud se chcete bolesti zbavit co nejdříve a z pohodlí domova, můžete se pokusit o její prodýchání. Lehněte si na záda a jednu ruku si položte na břicho. Zavřete oči. Nadechněte se nosem do spodní části plic. Břicho by se vám mělo zvednout asi o centimetr. Vydechněte a břicho se vrátí do výchozí polohy. Dýchejte nosem se zavřenými ústy, vnímejte, jak se vaše břicho a hrudník pohybují. Může trvat několik minut, než bolest ustoupí.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/pain/drug-free-solutions-for-pain

https://www.health.harvard.edu/pain/pain-relief-without-drugs-or-surgery

Foto: Pixabay