Crohnova dieta

Jak se stravovat při Crohnově chorobě

Crrohnova choroba je velmi závažnou nemocí. Jde o záněty částí trávicího traktu a při tomto onemocnění je jednou z nejdůležitějších věcí správné dodržování stravy. Dieta je velmi striktní. Poradíme, jak se stravovat během této choroby.

Léčba choroby

Jídelníček Crohnovy choroby je jen jedna ze složek léčby tohoto závažného problému. Základními pilíři léčby je klidový režim, kdy omezujeme tělesnou aktivitu a sportování. Další důležitou složkou jsou léky, o kterých samozřejmě rozhoduje váš ošetřující lékař. Většinou se předepisuje mesalazin. Jde o kyselinu 5-aminosalicylovou a působí proti zánětům. Dále se používají sulfalaziny. Obě tyto možnosti nejčastěji v podobně tablet. Někdy se ještě léčba kombinuje s podáváním kortikoidů.

Dieta Crohnovy choroby

Dále léčba obnáší i výraznou změnu vašich stravovacích návyků. Strava musí být energeticky vyvážená vzhledem k omezení fyzické aktivity. Musíte být opatrní k potravinám, které obsahují nestravitelné zbytky jako například dužina, zrníčka nebo slupky. Pozitivní pro správný vývoj choroby při léčení jsou jídla s nenasycenými mastnými kyselinami. Ty jsou obsaženy zejména v rybách.

Co jíst a co nikoli

Musíme se řídit několika pravidla. Například naše dieta by se měla skládat z 25% proteinů. Dále bychom se měli vyvarovat přílišné konzumaci mléka a mléčných výrobků. Dobrou potravinou může být například bílá rýže. Ta je velice vhodná pro nemocné, její energetické hodnoty jsou také příznivé. Stejně jako například ovesná kaše, kterou si také můžeme dopřát a ničeho nelitovat. Další věcí, které se musíme vyvarovat je syrová zelenina. Naopak rozmixované zeleninové krémy a polévky jsou lépe snášeny. Mezi povolené ovoce patří banán, mango, avokádo či žlutý meloun. Pozitivně zklidňují trávicí ústrojí. ostatní ovoce jsou riziková a dráždivá.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *