Jak poznat otřes mozku? Příznaky mohou být matoucí

Otřes mozku

Vždy, když se uhodíte do hlavy, je třeba pozorovat, zda se s vámi neděje něco zvláštního. Ne vždy se totiž úder do hlavy projeví pouhou bolestí bez následků. Otřes mozku může být jedním z důsledků úrazu hlavy. Projevit se může u dětí i dospělých. Po otřesu mozku bychom měli jeden až dva týdny odpočívat. To znamená vyhýbat se nadměrné fyzické i psychické zátěži. Jakýkoli úraz mozku je třeba nezlehčovat.

Otřes mozku příznaky

Mezi nejtypičtější příznaky otřesu mozku patří bolest hlavy, citlivost na světlo, bolest očí nebo únava, bolest nebo ztuhlost šíje, nerovnováha, zhoršené vnímání hloubky, potíže se zapamatováním věcí nebo změny ve spánkových vzorcích. Tyto příznaky jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře.

Otřes mozku

Foto: Pixabay

Otřes mozku u dětí příznaky

Některé z výše uvedených příznaků jsou obtížně diagnostikovatelné, a to zejména u dětí. Pokud se dítě praští do hlavy, je důležité jej v následujících hodinách i dnech pozorovat. Otřes mozku u dětí se často projeví také nevolností a zvracením. Ostatní příznaky jsou stejné jak u dětí, tak u dospělého. To znamená bolest hlavy nebo pocit tlaku v hlavě, dvojité nebo rozmazané vidění, citlivost na světlo či hluk, pocit únavy a malátnosti, potíže se soustředěním, problémy s pamětí, zpomalené reakce, změny v chování či změny osobnosti.

Otřes mozku léčba

V první řadě je třeba osobu, která se uhodí do hlavy, neustále kontrolovat. Nesmíme jí dovolit usnout, nepodáváme jídlo ani pití. Pokud pacient zvrací, je dobré jej dát do takové polohy, která zabraňuje vdechnutí zvratků. V nemocnici provedou pacientovi rentgen mozku a krční páteře. Samotný otřes mozku se řeší asi třídenní hospitalizací, aby se vyloučilo krvácení do mozku či další komplikace. Pacient by neměl namáhat oči (vynechat televizi, telefon, počítač, nečíst). Důležitý je klid na lůžku, protože se mohou dostavit závratě.

Zdroje info:

https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/how-can-i-tell-if-i-have-a-concussion

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/concussion/expert-answers/concussion-in-children/faq-20058282

Foto: Pixabay