Hemoroidy

Jak poznám hemeroidy

Jak poznat hemeroidy je otázkou, kterou si kladou bohužel mnozí z nás. Není se čemu divit, jelikož tímto nepříjemným onemocněním trpí přibližně 70 % lidí na celém světě. Bohužel ale spousta z nich o svém problému vůbec nemluví a snaží se nějakým způsobem počkat na dobu, kdy obtíže skončí. Oblast konečníku je tabuizována vcelku hodně a lidé se dostávají k odborníkovi, který by ji pomohl až pozdě. Důležité je přitom hemeroidy především poznat…

Co jsou hemeroidy?

Přesnější název hemoroidy, který je ale užíván spíše v obecné zkomolenině hemeroidy, představuje menší cévní spleti lokalizované přímo v konečníku. Za normálních okolností nezpůsobují žádné potíže, nicméně v momentu, kdy dojde k narušení odtoku krve v důsledku jejich zduření a drážděním se dostane do stolice krev spojená s nepříjemnou bolestí v oblasti konečníku. Hemeroidy rozeznáváme dvojího druhu, a rovnější, které se léčí mnohem jednodušeji a vnitřní, jež jsou častější, a jejich léčba není tak triviální.

Hlavní příznaky hemeroidů

Zvětšovat se mohou hemeroidy po velmi dlouhou dobu bez jakýchkoli znatelných příznaků. Mnohdy se mohou projevit zčistajasna, a to nepohodlným vylučováním stolice, krvácením a pálením v oblasti konečníku. Za normálních okolní je krvácení omezeno na několik kapek na toaletním papíru. Někdy se ale může jednat i o masivnější krvácení spojen s výtokem hlenu. V momentu, kdy se krev objeví, je zapotřebí navštívit lékaře.

Léčba hemeroidů

Jsou případy, kdy se hemeroidy zlepší i bez léčby, a to hlavně díky zlepšení stravovacích návyků. Optimální je bohatší přísun vlákniny a hodně vody, a to až 10 skleniček za den. Určitě je dobré se vyhnout jakémukoli většímu tlaku při stolici. Z dalších domácích rad je třeba zvýšit hygienu. Jinak lékař zpravidla nasadí mast nebo čípky, které vám postupně uleví a časem hemeroidy ustoupí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *