Jak odstranit strie? Nemusí jít vždy o marný boj!

Strie

Strie mohou vzniknout, když je na kůži vyvinut velký tah – když se tělo zvětšuje velkou rychlostí. To může nastat z důvodu těhotenství nebo rychlého přibírání na váze či v pubertě. To, jestli vůbec vzniknou tyto nezhledné jizvy, nebo v jaké míře je dáno genetikou ale také tím, jak se pravidelně staráme o svou pokožku. Ne vždy je možné se striím vyhnout. Nejedná se o problém, který by trápil pouze ženy.

Co jsou strie?

Jedná se o tenkou rýhu na pokožce, která má jinou strukturu, než okolní kůže. Může být světlejší barvy pokožky, čerstvě vzniklé pak mohou být též do červena nebo do fialova. Nelze spoléhat na to, že s tímto problémem si tělo poradí samo. Proto je důležité, trochu mu pomoci. Na léčbu lépe reagují čerstvě vzniklé jizvy. Bílé strie jsou starší a obtížně léčitelné. Strie se nejčastěji vyskytují na břiše, na prsou, bocích, hýždích, stehnech. Nejsou nebezpečné, ale mohou vyvolat úzkosti.

Strie

Foto: Pexels

Jak předejít vzniku strií?

Ne vždy jde striím zabránit. Následující kroky v tom mohou pomoci nebo alespoň sníží jejich výskyt:

 • Vyhněte se jo-jo dietě.
 • Jezte vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.
 • Vitamín A a C a minerály zinek a křemík mohou podpořit zdraví pokožky.
 • V těhotenství se snažte příliš nepřibírat na váze, používejte speciální krémy proti striím.
 • Každý den vypijte šest až osm sklenic vody.

Co platí na strie?

Pokud strie už vznikly, pak je dobré je léčit co nejdříve. Můžete to udělat prostřednictvím následujících metod:

 • Peeling – jedná se o řešení na bílé strie. Pravidelně jednou za týden můžete ve sprše provádět peeling. Ten si můžete klidně vyrobit sami doma z třtinového cukru nebo použité mleté kávy a kokosového oleje. Peeling odstraňuje odumřelou kůži a umožňuje dalším ošetřením proniknout hlouběji do pokožky a být tak účinnější.
 • Krémy a masti – jedná se o cenově dostupnější metody, jak se zbavit strií, včetně těch bílých. Některé krémy jsou volně dostupné, jiné vám může předepsat lékař. Tyto krémy strie nikdy neodstraní zcela, mohou ale zlepšit jejich vzhled.

Jaké podstoupit speciální procedury na strie?

Kromě domácí léčby můžete vyzkoušet také speciální procedury. Jsou účinnější, než předchozí, avšak nutno říci, že jsou také dražší.

 • Mikrodermabraze (mikrovyhlazení) – jedná se o bezbolestnou proceduru, která se zaměřuje na horní vrstvu pokožky. Ošetřením dochází k tomu, že pokožka napíná kolagenová a elastinová vlákna. Důležité je zákrok opakovat.
 • Microneedling – tato procedura píchá do kůže jemné jehličky, díky čemuž se spustí produkce kolagenu. Díky tomu dochází k regeneraci pokožky, což může redukovat strie. Opět je třeba podstoupit zákrok několikrát.
 • Laserová terapie – používá se běžně na strie a jizvy. Laser spouští regeneraci pokožky. Zapotřebí je opětovných sezení, než dojte k vyrovnání strií.
 • Chemický peeling – používá se častěji k léčbě vrásek a stařeckých skvrn, pomoci ale může i na strie. Odstraňuje odumřelou kůži a podporuje regeneraci pokožky. Pro viditelné výsledky je třeba podstoupit více sezení.
 • Terapie červeným světlem – infračervené světlo proniká hluboko do pokožky a zvyšuje buněčnou aktivitu, což má za následek regeneraci kožních buněk. I zde je zapotřebí více sezení.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/causes-and-treatments-for-stretch-marks-39770/post

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stretch-marks/diagnosis-treatment/drc-20351144

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5782435/

Foto: Pexels