Jak nám 24hodinový monitor mění pohled na zdraví srdce

Elektrokardiografie (EKG) je jednou z nejčastějších a nejdůležitějších metod v diagnostice srdečních onemocnění. Jedním z pokročilejších způsobů, jak monitorovat srdeční aktivitu, je Holter EKG, pojmenovaný po americkém biofyzikovi Normanu J. Holterovi. Tento malý, přenosný přístroj umožňuje nepřetržité sledování srdečního rytmu po dobu 24 až 48 hodin, někdy i déle. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak nám může pomoci v každodenním životě?

Co je Holter EKG?

Holter EKG je malý přenosný přístroj, který je připevněn k tělu pacienta pomocí elektrod. Tyto elektrody zaznamenávají elektrickou aktivitu srdce, která je pak uložena v paměti přístroje. Po ukončení monitorování jsou data analyzována lékařem, který může identifikovat různé abnormality v srdeční činnosti, jako jsou arytmie, ischemie nebo jiné srdeční problémy.

Výhody Holter EKG

  1. Nepřetržité monitorování: Na rozdíl od klasického EKG, které zaznamenává srdeční činnost pouze po dobu několika sekund, Holter EKG sleduje srdce nepřetržitě po celý den a noc. To umožňuje zachytit i přechodné problémy, které by jinak mohly uniknout pozornosti.
  2. Reálné životní podmínky: Přístroj zaznamenává činnost srdce během běžných denních aktivit pacienta, což poskytuje realistický obraz o tom, jak srdce funguje v různých situacích – při odpočinku, stresu, fyzické aktivitě a spánku.
  3. Detekce asymptomatických problémů: Mnoho srdečních abnormalit může být asymptomatických a projevit se jen v určitých situacích. Holter EKG je schopný tyto problémy identifikovat a umožnit tak včasnou intervenci.

Pro koho je Holter EKG určen?

Holter EKG je doporučován pacientům, kteří mají podezření na srdeční arytmie, časté palpitace, nevysvětlitelné mdloby nebo bolest na hrudi. Také je užitečný pro sledování účinnosti léčby srdečních onemocnění nebo pro vyhodnocení srdeční činnosti po infarktu.

Jak probíhá vyšetření?

Vyšetření Holter EKG je jednoduché a neinvazivní. Pacient si nechá přístroj připevnit na tělo, kde zůstane po dobu 24 až 48 hodin. Během této doby by měl pacient vést běžný denní režim a zaznamenávat si případné symptomy, které pocítí. Po ukončení monitorování se přístroj vrátí lékaři, který data analyzuje a provede diagnostiku.

Foto: Pixabay

Budoucnost Holter EKG

Technologie se neustále vyvíjí a Holter EKG není výjimkou. Moderní verze přístrojů jsou menší, pohodlnější a schopné přenášet data v reálném čase pomocí bezdrátových technologií. To umožňuje ještě přesnější a rychlejší diagnostiku srdečních onemocnění.

Holter EKG je neocenitelným nástrojem v moderní kardiologii, který nám umožňuje detailně sledovat zdraví srdce a včas identifikovat problémy. Jeho význam v prevenci a diagnostice srdečních onemocnění je nezpochybnitelný a jeho využití přináší naději mnoha pacientům po celém světě.

Zdraví info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/4031730/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7220965/

Náhledové foto: chatgtp