Jak můžete co nejlépe a zdravě podpořit metabolismus

Metabolismus

Trávicí systém je mimořádně složitá věc, která ovlivňuje trávení, respektive využití a spotřebu energie ze stravy. Takzvaný klidový metabolismus představuje největší část vydané energie. To má obecně vliv na svalovou hmotu, což je důvod, proč je cvičení a posilování jedním z nejlepších způsobů, jak urychlit vlastní metabolismus. Přemýšlíte, jaké další komponenty mohou nastartovat váš trávicí systém?

Jak vlastně chápat metabolismus?

Metabolismus je souhrn všech procesů, které se v lidském těle používají k dodávání energie a látek, které podporují tělesná cvičení. Tento proces zahrnuje přeměnu látek vstřebávání na odpadní látky a vznik nových a nezbytných sloučenin. Obecně se metabolismus stále dělí na látkový a energetický metabolismus.

Jaké faktory dokáží ovlivňovat metabolismus?

Rychlost metabolismu je z velké části ovlivňována hormony, které řídí činnost tkání a orgánů, a také působením bílkovin. Jak tvorba hormonů, tak funkce enzymů závisí na mnoha fyziologických faktorů, počítáme-li pohlaví, věk, dědičné vlastnosti a stav organismu. Zhruba 60 až 70 % denní spotřeby energie připadá na klidový metabolismus, nazývaný také bazální trávicí systém, zbývající část je ovlivněna jinými proměnnými. Proto se s každým tréninkem zvyšuje využití energie organismu. Rychlost metabolismu lze rozdělit na 3 složky:

  • Bazální trávicí systém: je ovlivněn svalovou hmotou, protože k jejímu zachování je zapotřebí hodně energie.
  • Termický dopad výživy: energie využívaná ke zpracování výživy, transportu a ukládání doplňků. Představuje 5 až 10 % celkové spotřeby energie.
  • Fyzická činnosti
Trávení
Foto: Pixabay

Jak nastartovat a zrychlit metabolismus?

Vzhledem k tomu, že expanzivní část vaší spotřeby energie požírá bazální trávicí systém, je velmi důležité zachovat nebo dokonce posílit svou svalovou hmotu. To znamená, že byste se neměli soustředit pouze na spalování kalorií ve svých fyzických cvičeních, ale na posilování svalů. Jednou z největších svalových partií jsou stehenní svaly, takže v případě, že chcete nakopnout svůj metabolismus, stehenní cvičení by nepochybně neměly být ignorovány.

Budete také moci urychlit svůj trávicí systém pomoci zdravých stravovacích sklonů. Někteří mají tendenci jíst malé množství výživy, aby zhubly, ať už je to jakkoli, nízko kalorické přijímání vede k pomalejšímu trávicímu systému!

  • Kupte si kvalitní protein
  • Pijte studenou vodu
  • Intenzivní intervalový trénink
  • Využijte sílu vitamínu B

Zdroje info: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27144364/, piedmont.org

Náhledové foto: Pixabay