surface-5534049_640

Jak dlouho vydrží imunita po prodělaném covidu-19: Rakouská studie říká, že dlouho

Informace o covidu-19 se získávají také prostřednictvím nejrůznějších studií. Jsou důležité pro to, abychom věděli, jak se virus chová a co od něho můžeme čekat. Ve čtvrtek zveřejnila lékařská univerzita v rakouském Innsbrucku studii o délce imunity po prodělaném covidu-19. Jak to s ní tedy je?

Tyrolská obec semeništěm covidu-19

Jedním z prvních ohnisek koronavirové nákazy v Evropě se loni v březnu stala rakouská obec Ischgl, jež leží v Tyrolsku v okrese Landeck. Nachází se na úpatí lyžařského střediska Ischgl-Samnaun v Paznaunském údolí. Případ infekce koronavirem se objevil ve zdejším populárním baru Kitzloch již na konci února, jeho provozovatel však úřadům nic nenahlásil a bar zůstal otevřen dalších čtrnáct dnů. Odtud se pak nákaza rozšířila do Německa, Rakouska, Dánska, Norska, Kanady, Velké Británie, Islandu a Švédska a přímo v Ischgl onemocnělo okolo tisícovky lidí. Úřady všechny bary v obci zavřely až 13. března. Případ v této rakouské obci má i soudní dohru, bylo podána přes 400 žalob, mimo jiné i na tyrolského hejtmana, starosty, provozovatele lanovek, a to z důvodu nedostatečného konání, které by zamezilo katastrofě.

Ischgl v Tyrolsku: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Univerzitní studie

Obyvatelé Ischglu se v dubnu 2020 zúčastnili studie innsbrucké univerzity, jež si dala za cíl zjistit, jaká je imunita člověka, který prodělal covid-19. Předmětem studie se stalo 801 lidí, u nichž byla prokázána séroprevalence na úrovni 51,4 procenta. V listopadu to pak bylo 45,4 procenta. Co si pod pojmem séroprevalence představit? Je to četnost výskytu protilátek v krvi.

Imunita je poměrně stabilní

Podle Českých novin u téměř 90 procent osob, sledovaných v rámci studie, byly protilátky objeveny jak v dubnu, tak i v listopadu. Jejich koncentrace sice lehce poklesla, ale nebylo to nic razantního. Podle toho se dá usuzovat, že imunita pro prodělaném covidu-19 je docela stabilní. Rakouská studie innsbrucké univerzity byla jednou z největších svého druhu a pokrývala poměrně dlouhé období.

Imunita. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *