I podvýživa je nebezpečná. Přibírat na váze se musí zdravě

Zatímco většina lidí řeší spíše problém, jak zhubnout, existují i tací, kterým prostě nechutná. Podvýživa je velmi vážný zdravotní stav, kdy tělo může zkolabovat z minuty na minutu. Jednotlivé orgány mohou přestat fungovat. Ženy ztrácí svůj pravidelný cyklus a také schopnost otěhotnět. Krevní tlak je nízký, jakákoli fyzická aktivita může velmi unavit. Každý člověk by se měl zaměřit na to, aby měl dostatek pohybu a vyváženou stravu. Díky tomu může předejít obrovskému množství problémů.

Co je to podvýživa?

Podvýživa je stav, kdy je hmotnost člověka nižší, než tělesná hmotnost, kterou má mít. Body Mass Index (BMI) vypočítává hodnotu, díky které lze určit, zda máte podváhu či nikoli. Pokud je hodnota méně než 18,5, skutečně se u dané osoby jedná o podváhu. Tento stav je velmi nebezpečný, protože v extrémních případech může dojít dokonce k zástavě srdce. Pokud člověk nepřijímá dostatečné množství energie z potravy, hubne. A když je tato situace dlouhodobá, vznikají zdravotní potíže. Podvýživa je stejně tak nebezpečná, jako nadměrná obezita. Nejlepším způsobem, jak vyléčit podvýživu, je zdravá strava.

Zdravá strava

Foto: Pixabay

Co je zdravá strava?

Správné množství sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Tyto látky najdete v takových potravinách, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, mléčné výrobky, maso, luštěniny, ořechy a vejce. Zdravá strava je důležitá nejenom pro fyzické zdraví člověka, ale také pro to psychické. Je například prokázáno, že odstraňuje stres. Odborníci na výživu stanovili správné množství kalorií, které člověku dodávají energii, která je potřebná ke správné funkci lidského těla.

Co může podváha způsobit?

Zdravotních rizik, která přicházejí společně s podváhou, je mnoho. V první řadě je to nedostatek vitamínů, anémie, osteoporóza a mnoho dalšího. Pokud máte podezření, že i vy patříte k lidem, kteří trpí podváhou, vypočítejte si své BMI. Na základě věku, váhy a výšky tak získáte výsledek, jak na tom se svou váhou skutečně jste.

Jak zdravě přibrat?

Člověk, který skutečně neví, jak začít jíst zdravě, by se měl obrátit na nutričního specialistu. Navíc trvalá podváha může být dána také genetikou, metabolismem nebo dokonce užíváním léků. Postižení by si měli zapisovat, co v daný den snědli a zaměřit se na to, kolik bílkovin, přijali. Měli by přijímat více kalorií, než spálí. To se dá zjistit podle výpočtu bazálního metabolismu. Na internetu existují velmi dobré stránky, do kterých si zapisujete potraviny, které sníte. Pak už se vám samo vypočítá, kolik kalorií (bílkoviny, sacharidů, tuků a vlákniny) jste v daný den snědli. Výhodné je, že tyto informace jsou dostupné zdarma.

Zdroje info:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/05/210513100030.htm

https://www.practo.com/healthfeed/how-to-gain-weight-fast-and-safely-40460/post

https://www.nzip.cz/clanek/548-dietni-lecba-podvyzivy

Foto: Pixabay