I angrešt můžete využívat jako lék proti depresím

Angrešt

Angrešt je keř, který je známý i jako srstka obecná. Své uplatnění najde nejen v kuchyni. I on má užitečné účinky na naše zdraví a vzhled. Podívejte se s námi na keř, který má nejlepší antidepresivní účinky. Angrešt je rostlinný keř z Anglie a Francie. Někteří zahrádkáři se přiklání spíše ke stromkové variantě angreštu. Obvykle proto, že se ovoce snáze sbírá, je méně náchylný vůči nakažlivým chorobám a plody jsou větší a barevnější.

Angrešt je chutný a zdravý

Žlutozelené nebo červenofialové bobule zrají v červenci a jejich zralost poznáte i podle toho, že jsou měkké. Jeho poněkud nakyslá chuť skvěle dochucuje saláty, domácí sýr, jogurty a koktejly. V horkých letních měsících vás může osvěžit šťáva nebo mošt. V zimě vám přijde vhod kompot nebo marmeláda. Ženy, které trpí bolestivým měsíčním cyklem, ocení zejména čaj ze sušených listů angreštu. Zklidní tělo a bojuje proti bolestem.

Čerstvý angrešt vám dodá více vitamínů

Angrešt není jen skvělým dochucovadlem, ale navíc je mimořádně výživný a zdravý. Plody jsou plné tělu prospěšných látek. Kromě vitamínů A, B a E obsahuje velké množství vitamínu C. Už 40 gramů dodá tělu předepsaný denní příjem vitamínu C. Mezi minerály, které se v plodu vyskytují, patří draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, mangan a křemík, které jsou potřebné jako prevence proti cévním nemocem.

Obsah vlákniny urychluje trávení a pomůže vám se zbavit zácpy. Třítýdenní očistná kúra zbaví tělo toxických kovů. Standardní užívání snižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje Alzheimerovu chorobu a funguje jako úspěšná prevence dny, srdečního záchvatu a rakoviny. Plody obsahují velké množství nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na srdce a jeho činnost.

Využijte jejich omlazující účinky

Šťáva z omytých angreštů také zlepší váš vzhled. Maska na obličej vyrobená z angreštové šťávy vám napne a vyhladí pleť a zbaví vás pupínků. Šťáva smíchaná s několika lžícemi olivového oleje rozjasní a posílí vaše vlasy. Nechejte ji na 15 minut působit. Buďte velmi opatrní, a hlídejte si, zda nejste alergičtí. Při prvních známkách zarudnutí masku okamžitě smyjte!

Angrešt 2
Foto: Pixabay

Pří výsadbě keře nezapomínejte na následující!

Vhodné místo pro výsadbu keře je v polostínu. Přímé polední slunce angreštu příliš nesvědčí. Nemělo by se zapomínat na pravidelnou zálivku a řez. Ochrana proti běžným chorobám a škůdcům je zárukou bohaté úrody. Americké padlí nebo mšice mohou způsobit velkou škodu. Stromkové druhy angreštu, které se staly u pěstitelů velmi oblíbenými pro svou větší odolnost, ale potřebuje oporu. Bez opory by se stromek mohl pod tíhou plodů snadno zlomit.

Zdroje info: pestujeme.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6926135/

Náhledové foto: Pixabay