Huntington
27/02/2015
Kategorie: Nemoci, Novinky

Huntingtonova nemoc

Huntingtonova choroba je závažné, neurodegenerativním onemocnění. Podstatou této choroby je poškození některých nervových buněk v mozku. Ty začínají postupně odumírat. Nemoc není naštěstí tak častá, vyskytuje se relativně vzácně. Bohužel, pro pacienty trpící tímto onemocněním, je diagnóza neúprosná. Nemoc je neléčitelná a vede ke smrti.

Huntingtonova choroba – příznakya projevy

Huntington, jak se mu neodborně a zkráceně říká, se vyznačuje zhoršující se pohyblivostí, demencí, emočními poruchami. Pohybovým poruchám dominuje chorea. Huntingtonova choroba se vyznačuje kroutivými pohyby nekontrolovatelnými vůlí na končetinách, trupu i obličeji. Projevují se jak v klidu, tak při pohybu, kdy jsou ještě zesíleny. Dalšími příznaky Huntingtonovy nemoci jsou demence a deprese. Pacient trpí změnami a poruchami chování. Často je podrážděný, agresivní. Může se u něj projevit i hypersexualita, nebo naopak apatie. Později se objevují poruchy řeči a polykání, které má za následek slinění.

Léčba Huntingtonovy nemoci

Hantingtonova nemoc se nedá vyléčit. Léčba je zaměřená na potlačování choreatických pohybůneuroleptiky. Podle potřeby jsou pacientům předepisovány antidepresiva a anxiolytika. Velmi důležitou roli při léčbě Huntingtona hraje psychologická péče, a to nejen u pacienta, ale u celé jeho rodiny. Pomocnou ruku vám mohou podat také sociální pracovníci. Přestože na nemoc proběhla již řada výzkumů a testování mnoha léků, nemoc je stále neléčitelná.

Prevence Hungtingtonovy choroby

Klasická prevence u této choroby neexistuje. Pokud má Huntingtonovu nemoc jeden z rodičů, je 50 % šance, že dítě taktéž onemocní. Zjednodušeně se dá říci, že jediným rizikovým faktorem jsou rodiče, takže nelze ovlivnit, kdy a jestli onemocníte. Velmi důležité je podstoupit genetické vyšetření, jestliže se nemoc v rodině vyskytla. Toto je v podstatě nejdůležitější a jediná prevence. Genetické testy lze provést již u nenarozeného dítěte. Pokud se zjistí, že dítě má mutaci, doporučuje se matce interrupce. Pokud potřebujete poradit, nebo se jen chcete spojit s lidmi, které také postihla Huntingtonova nemoc, navštivte diskuze na internetu.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *