Eleuterokok

Eleuterokok: nevšední síla sibiřského ženšenu

Eleuterokok je rostlina u nás známá především jako doplněk stravy. Používá se na celou řadu zdravotních problémů, ale obecně lze říci, že se používá k posílení imunitního systému. A silný imunitní systém znamená samozřejmě méně nemocí. Vzhledem k tomu, že má podobné účinky jako ženšen pravý, označujeme jej jako sibiřský ženšen. Dokáže prospět zdraví celého těla. Proč bychom ho měli využívat?

Trochu historie

Jedná se o rostlinu, která je využívána již velice dlouho, a to jako bylinný prostředek. V Číně se tato rostlina používala již před 2000 lety, pro své léčivé účinky. Je součástí tradiční čínské medicíny a používá se podobnými způsoby jako ženšen. Důvod je prostý: má podobné účinky na lidský organismus jako tato rostlina. Nicméně jinak s ženšenem pravým (Panax ginseng) nemá nic společného.

Eleutherococcus spinosus

Eleuterokok: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Boj proti únavě

Pokud navzdory tomu, že spíte aspoň 8 hodin denně, pociťujete přes den únavu, může vám pomoci právě eleuterokok. Bez jakýchkoli vedlejších účinků totiž dokáže zvýšit hladinu energie a potlačit tak únavu. Proto je vhodné eleuterokok neužívat těsně před spaním.

Pro dobrou paměť

Eleuterokok je dobrý užívat také tehdy, kdy potřebujete posílit paměť. Tato rostlina totiž zvyšuje krevní oběh a tedy i průtok krve do mozku. To vede ke zlepšení mnohých duševních funkcí, mezi které patří právě již zmíněná paměť nebo třeba koncentrace a učení se nových věcí.

Pomoc při cvičení

Tato rostlina dokáže při pravidelném užívání také zvýšit výdrž při cvičení. Obzvláště, pokud se věnujete intenzívní fyzické aktivitě. Je ale důležité užívat eleuterokok po dobu minimálně dvou měsíců. Výdrž je pak zvýšena až o 23 % u mužů.

Nízký krevní tlak

Pokud máte dlouhodobě nízký krevní tlak, užívání doplňků stravy obsahujících eleuterokok může pomoci. Díky zvýšení krevního oběhu může totiž dojít i ke zvýšení krevního tlaku. Pokud ale bohužel trpíte vysokým krevním tlakem, měli byste se před dlouhodobým užíváním sibiřského ženšenu poradit s lékařem.

Další skvělé účinky

Mezi další zdravotní účinky eleuterokoku patří:

  • Posílení svalů a kostí.
  • Lepší zdraví pro dýchací soustavu.
  • Řízení hladiny cukru v krvi.
  • Snížení otoků způsobených hromaděním tekutiny.

Eleuterokok: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *