Domácí zubní hygiena se vyplatí

Pravidelné návštěvy stomatologa sice patří k jakýmsi nepsaným povinnostem každého z nás. Péče o vlastní chrup by jimi měla ale pouze začínat. Základem péče o zuby je pochopitelně především dostatečná zubní hygiena. Tu můžete realizovat jak přímo v domácích podmínkách, tak za pomocí zubního hygienisty. Obě dvě možnosti jsou velmi důležité a mohou člověku hodně pomoct. V každém případě byste měli začít u domácí péče o chrup. Soustřeďme se tedy na domácí zubní hygienu podrobněji.

Správné čištění zubů

Velmi důležitá je především technika čištění zubů. Pokud vám ji předvede dentální hygienistka, pak není co řešit a vy můžete mít jasno. Zapomeňte na horizontální drhnutí zubů. To je maximálně nefunkční. Optimální je vedení krouživých pohybů, které dokážou postupně vyčistit všechny zuby. Výbornou volbou je zejména zubní elektrický kartáček. Právě on umí čistit povrch zubů velmi efektivně a nemusíte nijak výrazně pohybovat vlastním zápěstím. Zuby byste měli čistit z obou stran a na zuby musí být vyvinut minimální tlak.

Volba kartáčku a mezizubní nitě

Hodně důležitá je volba správného kartáčku. Pokud chcete ušetřit, pak postačí manuální. U toho není třeba nutně sahat na nejdražší varianty. Obyčejný měkký kartáček s rovnými krátkými štětinami bude stačit. U tvrdých kartáčků je třeba být obezřetný a příliš se nedoporučují pro potenciální možnost poškození dásní. Zapomínat byste neměli ani na mezizubní kartáčky anebo na dentální nit. První varianta je pochopitelně pohodlnější. ¨

Zubní pasty a ústní voda

Na zubních pastách nešetřete! Volit je vhodné pasty na citlivé zuby anebo pasty, která se podílejí na prevenci proti parodontóze. U ústních vod byste si měli dát pozor na ty, které obsahují alkohol. Ten totiž postupně naleptává zubní sklovinu. Pravidelně se tak nevyplatí tyto ústní vody používat. Na trhu je jich bohužel většina.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *