Čerstvé ovoce

Doba covidová pokračuje: Jaké vitamíny je třeba doplnit

Nový typ koronaviru označovaný jako covid-19 pokračuje ve svém smrtícím tažení světem a snad každý člověk si pokládá otázku, jak se proti vzniku tohoto onemocnění bránit? Přímá léčba zatím bohužel neexistuje a vývoj očkování sice spěje ke zdárnému konci, než se však podaří vakcínu po světě rozdistribuovat v takovém množství, že covid-19 přestane být hrozbou, uplyne ještě hodně času. Nezbývá nám tedy nic jiného než dodržovat daná opatření a také své tělo na setkání s virem maximálně připravit. Nedílnou součástí této prevence je i příjem vitamínů. Jaké u nich jsou v dnešní době nejdůležitější? Které vitamíny skutečně pomáhají a které nikoliv?

Vitamín C

V době chřipkových epidemií je vitamín C jedním z nejdůležitějších preventivních opatření. Koronavirus ale není chřipka a současné studie bohužel nenaznačují přímý pozitivní vliv vitamínu C v obraně organismu proti covidu-19. Na druhou stranu je pravidelný příjem vitamínu C zcela bezpečný. Navíc se jedná o prevenci proti zmíněné chřipce, která se dříve či později v populaci také objeví.

Je na místě zmínit i to, že v poslední době se na některých webech propaguje infuzní terapie masivními dávkami vitamínu C. Tato terapie však není schváleným léčebným postupem a není prokázán její prokazatelný pozitivní účinek v případě onemocnění covidem-19. Naopak, zcela není ještě zhodnocena její bezpečnost.

Vitamín C je tedy na místě užívat, ale pouze klasickým způsobem a spíše jako prevenci proti dalším typickým podzimním onemocněním.


Zdroj obrázku: Heureka.cz

Vitamín D

Vitamín D byl pro laiky dlouhou dobu „ve stínu“ známějšího vitamínu C. V poledních letech se však začínají více zdůrazňovat jeho pozitivní účinky na prevenci řady kardiovaskulárních, nádorových i infekčních chorob. Zdá se také, že i v boji proti covidu-19 vitamín D tělu pomáhá, resp. zabraňuje vzniku tohoto onemocnění.

Důvodem je to, že je vitamín D schopen blokovat některé transportní cesty, které virus využívá pro proniknutí do buňky. V tomto případě jde tedy o vitamín, jehož dostatečná hladina v těle má pro prevenci nakažení covidem-19 reálný význam, byť sám nás samozřejmě nespasí.

Vitamín D se do našeho těla dostává buď v potravě, anebo vzniká v podkožních vrstvách působením UV složky slunečního záření. V našich zeměpisných šířkách je u mnoha lidí hladina vitamínu D pohříchu nízká a jeho doplnění má tedy v covidové době rozhodně význam.

Zdroj obrázku: Brainmarket.cz

Další vitamíny

I další vitamíny jsou pro naše tělo samozřejmě důležité. Sice nemají přímý vliv na koronavirus, pomáhají ale tělo udržovat v dobré kondici, a i to se podílí na celkové imunitní odolnosti organismu. Tou nejlepší radou je proto vyvážená strava, dostatek pohybu a dobrá nálada.

 Čerstvé ovoce: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *