Do boje proti lupům! Zbavte se příčiny jejich vzniku pro dlouhodobý efekt

Vlasy

Lupy ve vlasech nevypadají příliš atraktivně, navíc mohou padat až na ramena. Kvůli nim se spousta lidí vyhýbá tmavému oblečení, aby nebyly tolik vidět. Lupy ale nejsou jen nehezké, mohou způsobovat také problémy se svědivou a pálivou pokožkou hlavy – někdy můžete mít pocit jejího napnutí. Lupy vznikají na vysušené pokožce hlavy a ve spoustě případů si za ně můžeme sami.

Příčiny vzniku lupů

Ve většině případů lupy vznikají nesprávnou péčí o vlasy – například nesprávně zvolenými přípravky na vlasy. Příčiny ale mohou být také jiné, například:

  • hormonální poruchy,
  • onemocnění, jako je cukrovka, hypotyreóza, anémie, onemocnění ledvin, ad.,
  • genetická predispozice,
  • nevhodná strava,
  • drogy,
  • užívané léky,
  • nedostatek spánku,
  • poruchy imunity,
  • dlouhodobý stres.

Vlasy

Foto: Freepik

Vliv lupů na kvalitu vlasů

Pokud je pokožka vaší hlavy zdravá, budete mít krásné vlasy. Jakékoli onemocnění nebo nerovnováha na ní se ale projevuje také zhoršeným vzhledem vašich vlasů. Lupy narušují správné fungování pokožky hlavy, takže ani vlasy se netěší ze správných podmínek. A to se obvykle projevuje matnými a suchými vlasy. Někdy to vede až k nadměrnému vypadávání vlasů. Proto je potřeba proti lupům, obzvláště jsou-li spojeny s dalšími projevy, jako je svědění hlavy, zakročit co nejdříve.

Jak se zbavit suché pokožky?

Zbavit se lupů znamená zbavit se suché pokožky, která je příčinou vzniku lupů. Obecná rada zní, že pokožku hlavy je třeba hydratovat. K tomu je zapotřebí používat speciální přípravky zaměřené na zvlhčení pokožky hlavy. Výsledky bohužel nemůžete očekávat hned, zbavení se lupů je dlouhodobý proces. Nekupujte si výrobky na ošetření vlasů nebo pokožky hlavy, které obsahují alkohol, silné vůně nebo kyseliny, protože ty pokožku hlavy vysušují.

Jak pokožku zbytečně nevysušovat?

Pokožka celého těla se vysušuje, když na ni použijete horkou vodou. K mytí vlasů i těla je proto nejvhodnější vlažná voda. Vlasy myjte podle potřeby – maximálně však jednou za den. Příliš horký vzduch, jako připravuje vysoušeč vlasů přispívá k vysušování pokožky, proto bychom měli vlasy nechat schnout volně nebo si pořídit speciální vysoušeč, který nedisponuje příliš horkým vzduchem. Na trhu jsou dokonce vysoušeče, které mají funkci chladného vzduchu. Pozor také na nadměrné česání, které může pokožku hlavy podráždit.

Používejte vlasový peeling

Odumřelé pokožky vás může zbavit peeling, který používejte jednou za dva týdny. Příliš časté používání bude mít bohužel opačný efekt: namísto zlepšení kvality hlavy dojde ke zhoršení a tím i prohloubení problému s lupy. Vlasový peeling odstraňuje odumřelé buňky a prokrvuje pokožku hlavy, což je prospěšné pro zdravý růst vlasů.

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/wlosy/czym-jest-lupiez-oraz-jak-skutecznie-z-nim-walczyc-rozmowa-z-blanca-bozena-spolowicz-aa-Gt8e-MEUM-2dCC.html

Foto: Freepik