Cviky na vyhřezlou ploténku

Vyhřezlá meziobratlová ploténka není nic ojedinělého. V současné době patří výhřez meziobratlové ploténky mezi časté civilizační onemocnění páteře. Jak se pozná, že máte vyhřezlou ploténku, jaká je léčba a jaké cviky jsou nejúčinnější, to vše si můžete přečíst právě zde.

Jak se pozná vyhřezlá ploténka

Nejčastěji se objevuje vyhřezlá ploténka v oblasti bederní páteře, dále také v krční oblasti. Může se objevit také v hrudní části, nicméně tento jev není tak častý. Že jde o vyhřezlou ploténku poznáte tak, že pociťujete tupou až pálivou bolest v dané oblasti. Mezi další projevy vyhřezlé ploténky se uvádí brnění v horních nebo dolních končetinách. Může se objevit také svalová slabost, při které nebudete schopni udržet předmět v ruce, nebo se vám při chůzi budou podlamovat kolena.

Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Při dlouhodobých bolestech zad neváhejte a vyhledejte lékaře – specialistu, protože jen on může stanovit diagnózu výhřezu ploténky za pomocí MRI či CT. Na základě výsledků vám následně stanoví přesný postup léčby. Ta je cíleně zaměřena na co nejrychlejší odstranění bolesti a možnosti návratu ploténky na původní místo bez nutnosti operace. Bohužel ne vždy je tato konzervativní léčba úspěšná a je nutná operace. V současnosti je velmi uznávaná McKenzie metoda. Důležitý je také nácvik zapojení hlubokých svalů, které napřimují páteř, díky nimž se odlehčí tlak na vyhřezlou ploténku. Vhodné jsou také speciální Pilates cviky.

Cviky na vyhřezlou ploténku

Určitě nezkoušejte cvičit svépomocí podle videa na internetu, protože byste si mohli ještě více ublížit. Účinné bude jen takové cvičení, které vám fyzioterapeut sestaví přímo na míru. Cvičení berte opravdu vážně, jedině tak se vyhnete operaci. Cviky, které vás naučí fyzioterapeut, byste měli provádět doma 20 až 30 minut nejméně pětkrát týdně. Při léčbě vyhřezlé ploténky se váš fyzioterapeut jistě zaměří i na nácvik správného držení těla, správné provádění pohybů při všedních denních činnostech a v neposlední řadě s vámi probere rizikové faktory a prevenci. Na vyhřezlou ploténku je vhodné cvičení Pilates, které můžete cvičit přímo v Pilates Institute, rehabilitační cvičení či cvičení v posilovně pod dohledem trenéra.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *