Vyhřezlá ploténka

Cviky na bolavá záda

Bolavá záda trápí velkou část naší populace. Nejvíce jsou ohroženi lidé, kteří mají sedavé zaměstnání. Bolesti zad se nevyhýbají ani lidem, kteří svá záda jednostranně zatěžují, a to jak při pracovní činnosti, tak při sportu. Nemůžeme opomenout také těhotné ženy, které se s bolestí zad potýkají ve vyšším stupni těhotenství. Jak na bolavá záda, to si můžete přečíst v následujícím příspěvku.

Proč záda bolí

Příčinou bolavých zad bývá většinou svalové oslabení nebo svalová disbalance. Přesnou příčinu vám objasní lékař, který zároveň doporučí terapii. Jedinou cestou, jak zmírnit nebo se zbavit bolesti zad, je zbavit se její samotné příčiny. Díky pravidelnému cvičení by se vám to mělo podařit. Cvičení na bolavá záda, která by měla odstranit bolest, nebo i ta, která slouží jako prevence, byste měli provádět pravidelně a technicky správně. Cvičit můžete buď bez pomůcek, nebo například s overbally, fitbally či elastickými pásy. Výborné je cvičení Pilates na bolavá záda. Abyste cvičení na bolavá záda prováděli správně, zkuste si pustit nějaké video na internetu.

Cvičení pro bolavá záda – bedra

Pokud vás bolí v oblasti beder, zkuste následující dva protahovací cviky. První cvik vychází z jógy. Klekněte si na kolena zhruba na šířku kyčlí, spojte palce u nohou a sedněte si na paty. Čelem se opřete o podložku a ruce nechejte volně podél těla. Pravidelně a pomalu dýchejte. Výchozí polohou u druhého cviku je leh na břiše s dlaněmi položenými u žeber. S nádechem proveďte vytažení za temenem hlavy směrem ke stropu. Při tomto cviku je velmi důležité zapojení svalů na pažích. V pozici chvilku setrvejte.

Cviky na hrudní páteř a střední část zad

Klekněte si na kolena a ruce položte na zem ve vzdálenosti zhruba 1 m od kolen. S výdechem zatlačte dlaně do podložky a na 15 sekund přitiskněte ramena k zemi. Cvik je ideální nejen pro protažení hrudní páteře a svalů kolem ramenních kloubů, ale také pro horní část zad. Ze stejné výchozí polohy si zkuste protáhnout ramena a svaly mezi lopatkami tak, že podsunete pravou ruku pod levou a s výdechem přitlačíte pravé rameno dolů k zemi. To samé proveďte i na opačnou stranu.Na střední část zad zkuste cvik, který znáte určitě ze školy, a to kočičí hřbet. Klekněte si na kolena, dlaně opřete a s nádechem vyhrbte páteř vzhůru, s výdechem záda prohněte, tím si protáhnete svaly podél celé páteře. Lehněte si na záda, pokrčte obě kolena a přitáhněte jek hrudníku. Upažte ruku a s výdechem zároveň přetáčejte kolena na jednu stranu a hlavou na stranu upažené ruky. Výborně si protáhnete svaly podél páteře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *