Koronavirus

Covidové vyznamenání odborníka v epidemiologii

Rozhodovat by měli odborníci. Toto tvrzení jsme už několikrát slyšeli z úst předních představitelů naší vlády. právě oni nejlépe vědí, co bychom měli dělat a jak se chovat v krizových situacích. A ono to přišlo. Proticovidovou válku začal vést plukovník Prymula. Ano, člověk, který je v epidemiologii opravdu kapacitou. Ministr zdravotnictví, jenž dostal od prezidenta státní vyznamenání za zvládnutí první vlny pandemie. S tou si poradil bravurně. tedy ne ještě jako ministr zdravotnictví.

První vlnka přeskočena

Určitě bychom nechtěli nijak bagatelizovat překonání první vlny pandemie covidu. Některé státy na tom byly mnohem hůře, třeba taková Itálie, Španělsko a jiné země. Přesto bychom mohli v odrážkách jednoduše uvést, co se vlastně stalo. Nejvyšší pocty se tedy panu Prymulovi dostalo za:

  • kompletní zavření veškerých škol,
  • doporučení nevycházet z domova,
  • povinnost nosit roušky úplně všude, včetně exteriéru, a to i o samotě,
  • uzavření ekonomiky, což vyšlo státní kasu na cca 500 miliard Kč!

Bez jakéhokoli zlehčování situace. Nezvládl by to i někdo jiný? Mimo jiné se hovoří i o dotaci na výrobu desinfekce, již údajně získala dcera dnes už takřka bývalého ministra zdravotnictví.

V roli ministra

Na podzim už jsme měli ministra odborníka, nikoli zpěváka. Důvěryhodnou osobu, které mnozí lidé začali skutečně věřit. Právě on měl rozhodovat, jaká data jsou relevantní. Jedno opatření šlo postupně za druhým. Stále ta samá opatření, mnohá benevolentnější než v době, kdy jsme si procházeli první vlnkou.  

A výsledek? Nový ministr a tristní bilance

Nosíme roušky, troufnu si říct, že většina z nás poctivě. Chráníme se, dezinfikujeme, straníme se, jak to jde. Přesto se počty nakažených šplhají nahoru. Pan ministr už u toho nebude, popřel vlastní nařízení, ač tvrdil, že nikoli. A pocit viny vyznamenaného muže? Asi stejný jako u nejvyšších představitelů země. Ti ale zatím nebyli vyznamenáni. Ve finále tento teoretik opravdu chtěl, ale praxe mu ukázala úplně něco jiného. Věřit takovýmto odborníkům už asi spousta lidí nemůže. Vše bude stejně nakonec o naší osobní odpovědnosti. Prostě se musíme chránit, čekat a snad bude líp.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *