Co trápí české děti, když se obracejí o radu na Linku bezpečí. Je to zejména téma sebevraždy a sebepoškozování

Divná doba, která přišla současně s koronavirovou pandemií, má negativní vliv i na dětskou populaci. Není možné si říct, že jí se žádné problémy netýkají. Omezení pohybu, distanční výuka a nynější zmatek v souvislosti s karanténami ji také nepříznivě poznamenal. Jak děti řeší své psychické potíže?

I děti mají svá trápení

Myslet si, že problémy mají jen dospělí, by bylo příliš krátkozraké. I děti trápí spousta věcí. Některé se mohou svěřit rodičům či prarodičům, jiné nacházejí úlevu na Lince bezpečí. Zajímá vás, s čím se na ni děti a mladiství nejčastěji obrací? Možná se budete divit, ale jsou to sebevraždy a sebepoškozování. Vše souvisí s psychickým rozpoložením. I mezi dětmi jsou jedinci, kteří trpí úzkostmi a depresemi. A současná doba tomu jen přiložila polínko.

118 tisíc kontaktů

Jen za rok 2021 přijala Linka bezpečí na 118 tisíc kontaktů. Vzhledem k tomu, že děti volaly ohledně obsahově poměrně náročných témat, prodloužila se délka hovorů průměrně o 40 procent v porovnání s dobou před pandemií covid-19. Ze statistiky Linky bezpečí vyplývá, že u dětí narostl počet psychických potíží. Podobná situace je na sesterské telefonní lince určené pro rodiče – Rodičovská linka. I zde přibylo zájemců o radu, a to o 29 procent. Za rok 2021 to bylo celkem na 2 353 kontaktů.

Foto: Pixabay

Jak řešit psychické problémy dětí

Pokud si rodiče všimnou psychické nepohody svého dítěte, se kterou si nebudou vědět rady, je dobré se obrátit na odborníka. V tomto případě na dětského psychologa. Bohužel řada z nich je natolik vytížená, že objednací lhůty se čítají na měsíce. I z toho je patrné, jaká je situace v dětské populaci a že psychologové nestíhají řešit všechny problémy. Podobné je to u dětských psychiatrů, kteří jsou také vytížení na maximum.

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=38589

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.