Co si sbalit do porodnice? Aneb kdo je připraven, nebývá zaskočen!

S každým přibývajícím měsícem těhotenství se neúprosně blíží i termín porodu. Pokud vám do termínu zbývá několik posledních týdnů, nastal naprosto ideální čas na balení věcí, které si s sebou do porodnice vezmete. Tašku můžete mít samozřejmě zabalenou i mnohem dříve. Protože i v tomto případě platí, že kdo je připraven, tak nebývá překvapen.

Doklady, které budete v porodnici potřebovat

Mezi základní věci, které s vámi do porodnice poputují, patří bezesporu doklady. Kromě těhotenské průkazky budete potřebovat samozřejmě i kartičku zdravotní pojišťovny, občanský průkaz a oddací list. V případě, že nejste v manželství, je třeba doložit potvrzení matriky ohledně jména pro vaše miminko a souhlasné prohlášení rodičů o otcovství.

TěhotenstvíFoto: Pixabay

Taška s výbavou k porodu

V tašcetašce k porodu byste měla mít připravenou košili, která bude rozepínací v přední části. Dále se budou hodit omyvatelné pantofle a vhod může přijít i župan. S sebou si také můžete připravit zásobu vody či něco k snědku, co vám dodá dostatek energie (hroznový cukr, čokoláda, ovocné kapsičky apod.)

Co si sbalit na dobu po porodu

Po porodu zajisté oceníte kojící podprsenky, které jsou měkké a nebudou zbytečně dráždit prsa. Co se týče kalhotek, zvolte jednorázové, které jsou vhodné po porodu, zužitkujete jich samozřejmě několik. Dále budete potřebovat několik košil, a to ideálně kojících nebo s výstřihem. Pokud vám je příjemnější pyžamo, můžete si vzít i pyžamo. Nezbytností je také župan, několik párů teplých ponožek a omyvatelné pantofle.

Z hygienický potřeb budete patrně nejvíce potřebovat poporodní vložky, kterých využijete několik balení a pak také vložky do podprsenky, které chrání před prosáknutím mateřského mléka skrz podprsenku. Přibalte i několika ručníků, ideálně v tmavých barvách. Dále i běžné hygienické potřeby jako je toaletní papír, kartáček na zuby, pasta, sprchový gel, šampon, krém. Pořiďte si rovněž mycí gel na intimní části, a to ideálně bez parfemace. Hodit by se mohl i krém či mast na popraskané bradavky.

TěhotenstvíFoto: Pixabay

Výbava pro miminko

Při balení věcí do porodnice nezapomínejte ani na miminko. Potřebovat budete určitě plenky pro novorozence, látkové pleny či přebalovací podložky. Ve výbavě by vám neměl chybět ani olejíček na tělo, krém na opruzeniny či vlhčené ubrousky. Při koupání využijete dětské osušky, hřebínek a samozřejmě nějaký přípravek na mytí miminka.

Co se týče oblečení pro miminko, zabalte dupačky, bodýčka, čepičku, ponožky a rukavičky.

Některé porodnice nabízejí potřeby pro miminka i maminky

Před nástupem do porodnice si zjistěte, zda-li vámi zvolená porodnice nenabízí zapůjčení dětského oblečení či zda neposkytuje hygienické potřeby pro maminky apod. Řada porodnic novopečeným maminkách nabízí i nejrůznější vzorky k vyzkoušení.

Zdroj info: https://www.hipp.cz/tehotenstvi/pruvodce/priprava-na-porod/co-s-sebou-do-porodnice-taska-do-porodnice/

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.