Co může způsobit každodenní používání balzámu na rty? Všeho moc škodí

Balzám na rty

Balzám na rty bereme jako prostředek, který má naše rty udělat krásnějšími a zdravějšími. Mohou hydratovat rty v případě, že jsou vysušené a uklidnit je, když svědí. Pokud jej použijete jednou za den, tak nemusí být efekt nijaký. Někteří lidé si ale navykli své rty balzámem zvlhčovat příliš často. Několikrát denně po něm sahají, aby dodali svým rtům hezký vzhled. To ale může být i škodlivé.

Balzám rty vysušuje

Jedním z důvodů, proč balzám na rty používáme, je abychom je dostatečně hydratovali. Některé balzámy na rty ale mohou obsahovat naopak takové složky, které vaše rty spíše podráždí a ještě více vysuší. Mezi tyto složky patří například tyto: fenol, kafr, mentol, příchutě, příchutě, kyselina salicylová a vitamín E. Řešením je používat balzám na rty přírodního složení, a nepříliš často.

Rty
Foto: Pexels

Podpora uchycení viru na rty

Studie dokonce prokázali, že rty, které jsou namazané balzámem na rty, mohou vytvořit příznivější místo pro uchycení virů. To pak může souviset s častými onemocněními, ale také s problémy týkající se dutiny ústní, jako jsou například afty. I když trpíte na popraskané rty, neměli byste volit balzámy na rty, které jsou založeny na chemikáliích.

Podráždění rtů

Pokud jsme strávili příliš mnoho času na sluníčku nebo naopak ve větru, můžeme později zaznamenat nepříjemné pocity pálení v oblasti rtů. V této chvíli řada z nás sáhne po balzámech na rty. Ty s obsahem měsíčku lékařského mohou poskytnout úlevu, nicméně ani s nimi bychom to neměli přehánět. Odborníci tvrdí, že balzám bychom neměli používat více než třikrát denně. Pokud balzám používáte příliš často, můžete si takové podráždění rtů vyvolat sami bez ohledu na prostředí, ve kterém se nacházíte.

Vaše rty mohou zlenivět

Rty mají samy pracovat na tom, aby si zadržovaly potřebné množství vlhkosti. Pokud to za ně bude dlouhodobě dělat balzám na rty, najednou to přestanou dělat sami. Tento proces je inhibován a pokud balzám přestanete používat, najednou se mohou objevit potíže se suchými rty. To vás může ještě více přesvědčit o tom, jak svůj balzám vlastně potřebujete. I když není možné vypěstovat si závislost na samotném balzámu, můžete se stát závislí na uklidňujícím mechanismu, který balzám znamená.

Zdroje info:

https://5mindlazdrowia.pl/to-moze-stac-sie-z-twoimi-ustami-jesli-bedziesz-uzywac-balsamu-zbyt-czesto/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7398005/

Foto: Pexels