Co dovede napáchat zlatý stafylokok? Budete se divit!

akné

Zlatý stafylokok ( lat. Staphylococcus aureus) je obyčejnou bakterií žijící na lidském těle. Vesele se množí na kůži i sliznicích. Pokud se však přemnoží, nastane malér. U někoho se projeví jen malým zánětem, u jiného však dovede tato okem neviditelná bakterie způsobit i smrt.

Nenápadný a odolný tvor

Tato bakterie byla objevena v roce 1880 v hnisavé tkáni a brzy se zjistilo, že produkuje spoustu toxinů. V případě přemnožení pak napadá kůži, kterou pomocí těchto toxinů rozkládá. A nevyhýbá se ani sliznicím. Určitě vás někdy potrápila stafylokoková infekce v krku. Možná si také pamatujete, jak těžko se tohoto onemocnění zbavuje. Proč tomu tak je? Stafylokoka si s sebou nosí zhruba 50 % populace a díky dlouhému pobytu s člověkem tuhle bakterii jen tak něco nezničí. Většina jeho kmenů je rezistentní i proti penicilinu.

Nachlazení, kožní vyrážka i smrt

Nakazit se můžete jednoduše. Stačí hnisavý vřídek na obličeji, do kterého si svou neopatrností zanesete infekci. Pokud na zarudlém místě objevíte žlutý povlak, můžete si být diagnózou jistí. Stafylokok se dovede pomnožit i na potravinách (např. na mase, výrobcích z vajec nebo dezertech). Následná intoxikace je pak doprovázena průjmem, zvracením a bolestmi břicha.

bolestBolest břicha: foto Pixabay

Jedním z nejvážnějších onemocnění, které zlatý stafylokok způsobuje je stafylokoková meningitida. Může nastat tehdy, když se neléčená kožní infekce dostane do krevního oběhu. Agresivní bakterie napadnou svými toxiny mozkové blány a bez lékařského zásahu může tento stav skončit i smrtí.

Obrana a léčba

Nejzákladnější prevencí proti bakteriálním infekcím je dostatečná hygiena, hlavně při manipulaci s potravinami. Pokud se vám tyto infekce opakovaně vracejí, můžete začít preventivně pít heřmánkový nebo šalvějový čaj. Případně je dobré nechat se vyšetřit kvůli skrytému tělnímu zánětu.

Stafylokok se léčí antibiotiky. Někdy je však terapie složitější, spousta kmenů už je proti lékům odolných. Nejlépe vám poradí váš dermatolog. Léčbu však neodkládejte, v domácích podmínkách se bakteriální infekce zbavíte jen těžko.

Zdroj: https://zdravi.euro.cz/leky/zlaty-stafylokok-priznaky-lecba/

Akné: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.