Co dělat, když vás kousne zápřednice jedovatá? Hlavně zachovat klid

Jedná se celkem o zajímavého pavouka s výrazným nazelenalým vzhledem. Zápřednice jedovatá je největším druhem zápřednic, se kterým se lze v Evropě setkat. Jak moc nebezpečné je její kousnutí?

Obývá hlavně jižní část Evropy

Má ráda především teplá a vlhká místa, najdete ji na málo sečených loukách, stráních i na okrajích polí, daří se jí na mezích či ve vinicích. Zápřednice jedovatá je teplomilná, žije zejména v jižní části Evropy. Líbí se jí ovšem i v teplých oblastech naší republiky, narazit na ni lze v Polabí i na jižní Moravě. Ačkoliv má druhové označení jedovatá, její kousnutí není nějak nebezpečné.

Kdy a proč zápřednice jedovatá útočí na člověka?

Život zápřednice jedovaté je poměrně krátký, trvá jen jeden rok. Během tohoto času musí naklást vajíčka, aby se narodila nová generace pavouků. Vylíhlá mláďata se na zimu ukryjí někam do skulin, aby se následující rok celý rozmnožovací cyklus opakoval. Zápřednice jedovatá na rozdíl od jiných pavouků netká sítě, ale vytváří na pohled zajímavé zámotky, v nichž ukrývá vajíčka. Není pak možné se moc divit, že člověka při ochraně své snůšky napadne. Jinak nemá potřebu útočit. Stačí tedy, aby se někdo chtěl podívat na to, co to vlastně na té trávě je za kokon. Anebo dokonce se ho pokoušel rozmotat. To pak zápřednici jedovatou rozzuří doběla a použije svá kusadla.

Foto: Wikimedia Commons / Autor: Rainer Altenkamp, Berlin / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheiracanthium_punctorium_frei_1_17_Forst_Jungfernhdeide_Jg_46_070920.jpg

Znecitlivění končetiny může trvat až 24 hodin

Zní to jako z hororového filmu, ale výsledek není ani tak nebezpečný, jako spíše nepříjemný. Po kousnutí tímto pavoukem člověk cítí bolest, napadené místo obvykle oteče a znecitliví. Bez citu může zůstat dokonce i celá končetina, a to po dobu až 24 hodin. Odborníci zatím nemají příliš zdokumentované, jak by na takové kousnutí reagoval alergik nebo malé dítě. Je to i proto, že napadení zápřednicí jedovatou je ve skutečnosti ojedinělou záležitostí. V bytu na ni nenarazíte, protože tam nemá vhodné podmínky pro život.

Zdroj info: Wikipedie.cz

Náhledové foto: Wikimedie Commons / Autor: Alexf17 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cheiracanthium_punctorium.JPG

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.