Co dělá kouření s vaší pokožkou? Účinků je hned několik

Kouření

Kouření je zlozvyk, kterému propadla spousta lidí. Víme, že může způsobit spoustu vážných onemocnění, včetně rakoviny plic. Bohužel to příliš kuřáků neodrazuje až do doby, než tyto problémy zažijí na vlastní kůži. Kromě toho, že kouřením ohrožujeme své zdraví, snižujeme také svou krásu. Bylo prokázáno hned několik účinků, kterým kouření ovlivňuje zdraví a vzhled pokožky.

Předčasné stárnutí

Nikotin, který přijímáme prostřednictvím cigaret, se vstřebává kůží a sliznicemi. Přispívá ke vzniku hlubokých vrásek, povislé kůže, šedě zbarvené pokožce a matné pleti. Všechny tyto faktory jsou příznaky předčasného stárnutí pokožky. Pro kuřáky jsou typické také svislé vrásky kolem úst, které vznikají z našpulení úst, které je potřeba k potáhnutí z cigarety. Toxiny obsažené v cigaretovém kouři mohou narušit produkci kolagenu a elastin kůži. Tyto látky jsou zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky.

Cigareta

Foto: Pixabay

Kouření zužuje cévy

V důsledku zúžení cév, které způsobuje kouření, se snižuje také průtok krve. Kyslík se tak nemůže dostat ke kožním buňkám v dostatečném množství, a to vede ke stárnutí pokožky. Bohužel je tento problém typický zejména pro ženy. Pokud se pouze pohybujete v zakouřeném prostředí, může i to způsobit předčasné stárnutí. Cigaretový kouř totiž snižuje hladinu vlhkosti v pokožce, díky čemuž se zvlhčuje a ochabuje. A to vede ke vzniku vrásek. Ochablá pokožka může být i na jiných částech těla, jako jsou prsa či paže.

Pavučinové žilky

Fialově zbarvené žilky je možné vidět přes pokožku. Jsou to malé krevní cévy, které se rozšiřují a způsobují poškození kapilárních stěn. Viníkem je nikotin.

Změna barvy pleti

Kuřáci mají obvykle našedlou barvu pleti. Je to způsobeno nedostatkem kyslíku do kožních buněk, které způsobuje nikotin. Asi třetina kuřáků zaznamenává také změny v ústech – mají tmavý jazyk, někdy také černou pigmentaci na povrchu jazyka.

Šedivění vlasů, žluté nehty

Jedním z dalších negativních projevů kouření, které se projeví na lidské kráse, je výskyt šedivých vlasů. Šedivění je spojováno s oběma pohlavími, vypadávání vlasů je pak typičtějí pro muže. Silní kuřáci mohou poškodit DNA vlasového folikulu. Někteří kuřáci mohou zaznamenat také změnu barvy nehtů a prstů, které jsou žluté.

Přestaňte kouřit co nejdříve

Pokud přestanete s kouřením, obnoví se normální průtok krve do kožních buněk. Vrásek už se nejspíše nezbavíte, avšak jiných projevů, jako je nezdravě vypadající pokožka, se zbavit můžete.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/how-smoking-affects-our-skin-40109/post

https://www.incacollagen.cz/blog/kourite-toto-s-vasi-pleti-udela-uz-jedna-cigareta-denne/

Foto: Pixabay