Co byste měli konzumovat, abyste předcházeli vzniku aterosklerózy

Onemocnění srdce patří mezi rozšířené civilizační choroby a společně s rakovinou se řadí k nejčastějším příčinám úmrtí. I proto lékaři nabádají ke zdravému životnímu stylu, který v sobě obnáší nejen dostatek pohybu, ale také vhodné stravování. Co by měl člověk jíst, aby se mu vyhnula obávaná ischemická choroba srdeční?

Srdce jako sval musí denně přečerpat až 12 tisíc litrů krve

Průměrný člověk má přibližně pět litrů krve a srdce za jeden den přečerpá asi dvanáct tisíc litrů. Znamená to, že celkové množství krve musí srdcem projít 2400krát. Z toho je patrné, jak silným svalem srdce je a kolik námahy denně vynaloží. Aby mohlo dlouho dobře pracovat, je třeba se o něho starat a srdce přiměřeně posilovat – pohybe a zdravým stravováním. Jestliže člověk konzumuje příliš tučné potraviny a málo se hýbe, ukládá se přebytečný tuk nejen do tukových zásob, ale také na stěny tepen. Dochází pak k jejich kornatění a ke vzniku aterosklerózy.

Zkornatělé tepny již nejsou tolik pružné a může v nich vzniknout sraženina. Což bohužel pak vede k infarktu myokardu. Nepříjemné je, že na sobě člověk moc nepozná, že aterosklerózou trpí. Lze to zjistit z krve vyšetřením cholesterolu a triglyceridů.

Slunečnice. Foto: Pixabay

Co by nemělo chybět v jídelníčku prospěném srdci?

Už naši předkové věděli, že červená řepa chrání cévy, zvyšuje pevnost krevních kapilár a snižuje tlak krve. Lze ji konzumovat jako čerstvou ve formě salátů, anebo z ní uvařit hlavní jídlo – polévka či pečená červená řepa jsou chutnými pokrmy, jež zpestří naši stravu.

Cévám prospívají i česnek a cibule, přičemž česnek se moc nedoporučuje jíst ve velkém množství na noc. Jako preventivní prostředek proti kornatění tepen působí i datle nebo dýňová a slunečnicová semena. Křehkost krevních kapilár pomáhá snižovat zelený čaj, jenž má mimo jiné i posilující účinky. Osvědčeným lidovým nápojem proti ateroskleróze je tepelně upravená bezinková šťáva nebo bezinkový likér.

Zdroj info: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ateroskler%C3%B3za

Náhledové foto: Pixabay

 

 

 

 

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.