Co by měla zahrnovat preventivní prohlídka u praktického lékaře

Preventivní prohlídka u lékaře je něčím, co je u mnohých z nás maximálně zanedbáváno. Na jednu stranu se není čemu divit, jelikož čekárny jsou často naprosto zaplněné a spíše tam člověk k nemoci přijde. Na stranu druhou ale včasné odhalení především závažnějších chorob může vést k jejich úplnému vyléčení. Rozhodně není od věci znát, z čeho by se měla pravidelná preventivní prohlídka u lékaře skládat. Lékaři mají přesně stanoveno, co by měli v rámci zákonem stanovené prohlídky vyšetřit.

Doplnění anamnézy na prvním místě

Preventivní prohlídku byste měli absolvovat jednou za dva roky. Učinit je tak zapotřebí i tehdy, když vás vůbec nic netrápí. Její součástí je logicky i doplnění anamnézy. Lékař se vás tudíž bud ihned po příchodu a odložení si ptát na rodinný stav z hlediska zdraví. Dotazy budou směřovat hlavně na onemocnění vašich rodičů, popřípadě prarodičů. Vyvodí se tak případné riziko genetických chorob. Dále bude provedena kontrola posledního očkování proti tetanu.

Komplexní fyzikální vyšetření

Po úvodním rozhovoru bude následovat fyzické vyšetření. Začít je třeba změřením krevního tlaku a odebráním vzorku krve. Pak vám lékař zkontroluje hrdlo, štítnou žlázu, a nejhlavnější skupiny uzlin. Poslechne si vaše srdce, plíce a prohmatá oblasti břišní dutiny. Samozřejmě zjistí i oblast ledvin a stav žil či tepen. Pokud je vám více než 40 let, pak vám naměří i EKG. Děje se tak ve čtyřletých intervalech při zjištění hypertenze.

Laboratorní vyšetření nezbytností

Součástí prohlídky jsou i laboratorní testy. Při každé prohlídce dojde k laboratornímu vyšetření moči na přítomnost cukru a dalších nežádoucích látek. Dále je lékař povinen v 18, 30, 44, 50 a 60 letech zajistit komplexnější vyšetření na cholesterol a tuk. Od 40 roku se měří i glykemický index. Od 50 let dochází k i testu na přítomnost krve ve stolici.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.