Chřipka v těhotenství

Chřipka v těhotenství

Běžné virové onemocnění. Mezi jeho příznaky patří zvýšená teplota, kašel, bolest hlavy a svalů.  Inkubační doba trvá velice krátce (dny, maximálně týden). Například chřipka u dětí je rutinní záležitostí a ve většině obvyklých případů neznamená žádné větší riziko. Problémy mohou nastat s chřipkou u těhotných žen.

Příznaky

Kašel, který může chřipku doprovázet, by neměl mít na plod negativní vliv. Jedná-li se však o kašel, jenž trvá dlouhou dobu, může nastávající maminku a její organismus vyčerpat. Bylinné směsi je důležité konzultovat se svým lékárníkem, který zváží, zda jsou určité bylinky pro těhotnou ženu vhodné.

Rýma je dalším příznakem. V období gravidity by měly ženy dávat přednost sprejům do nosu. Medikamenty by neměly užívat déle jak jeden týden a měly by pečlivě dodržovat dávkování dle pokynů výrobce a lékárníka. Bolest v krku by měla být řešena pomocí léků, které jsou bezpečné. Ženy by se však měly vyvarovat užívání léků na anestetickém principu. Například Strepsils, Orofar a Septolete.

Každé zvýšení teploty by mělo být v těhotenství řešeno. Je-li teplota vyšší než 38°C, může to znamenat vážné komplikace pro plod i matku.

Vhodné léky pro těhotné

Kašel lze léčit vhodnými léky pro těhotné. Jsou to Stoptussin, Sinecod, Humex, ACC Long a Ambrobene (jen ve druhém a třetím trimestru).
Při rýmě jsou vhodné Nasivin, Olynth, Sanorin či různé spreje z mořské vody.
Bolest v krku je vhodné řešit Amoclenem, Septofortem nebo Zinnatem.
Pro léčbu teploty je vhodné použít Paralen, který není v těhotenství nijak nežádoucí ani nevhodný.

Klidový režim

Pokud vás chřipková epidemie také skolila, je důležité dodržovat zásady léčby chřipky. Klid na lůžku by měl být samozřejmostí. Mělo by se také přijímat dostatečné množství tekutin a konzumovat vitamíny. Nebezpečné je však užívat těhotenské vitamíny v kombinaci s vitamíny při nachlazení. Může dojít k předávkování organismu a následně poškození plodu. Proto je vhodné spíše konzumovat ovoce a zeleninu, na tyto vitamíny bohaté.

Sebemenší zhoršení zdravotního stavu by mělo být jasným důvodem pro vyhledání lékaře.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *