Choroby, které by se mohly vrátit, kdybychom se přestali očkovat

Očkování

O očkování se v dnešní době namluvilo již spoustu, zejména v souvislosti s koronavirem. Nicméně existují také očkování, která jsou s námi již celá léta a pomohla vymýtit spoustu nepříjemných chorob. I když se někteří rodiče brání i těm nejběžnějším očkováním, své opodstatnění určitě mají. Projevy samotné choroby jsou vždy horší než problémy, které dítě prožívá po očkování. Jaké nemoci by se mohly vrátit, kdybychom se přestali očkovat?

Spalničky

Vzhledem k odporu některých k očkování svých dětí se bohužel návrat spalniček stává skutečností. Jedná se o virové onemocnění, které je extrémně nakažlivé. Od styku s nakaženým začíná plynout inkubační doba – teprve po 10 až 12 dnech se choroba projeví. Mezi její hlavní příznaky patří vysoká horečka, suchý kašel, rýma, zánět spojivek, charakteristické skvrny (zejména na ústní sliznici), kožní vyrážka a méně často průjem. Spalničky jsou extrémně nebezpečné zejména pro děti do dvou let.

Tuberkulóza

Toto infekční onemocnění je způsobeno bakteriemi ze skupiny Mycobacterium tuberculosis. Očkování má stále smysl, zejména proto, že žijeme v době sociální migrace. Kromě plicní formy tuberkulózy existují i jiné, například tuberkulóza kostí a kloubů, tuberkulóza trávicího systému či nervového systému a další. Tuberkulóza se může týkat jakéhokoli orgánu v lidském těle. Nebezpečná je zejména pro děti do 3 let.

Krevní testy

Foto: Pixabay

Dětská obrna

Lidově ji označujeme jako paralýzu, a jedná se o virové infekční onemocnění. Toto onemocnění se u nás již nevyskytuje.

Záškrt

Bakteriální onemocnění, které se vyskytuje zejména v okolí krku, hrtanu a nosní dutiny. Zde dochází k nekróze tkání, což se projevuje výskytem našedlých pseudomembrán. Toto onemocnění může být pro děti smrtelné, protože může docházet k respiračnímu selhání. V Evropě se každoročně vyskytuje asi 20 až 30 případů záškrtu.

Zarděnky

Zarděnky patří mezi virová onemocnění s poměrně dlouhou inkubační dobou: 14 až 21 dní. Pokud je nakažena žena v prvních týdnech těhotenství, může to vést až k úmrtí plodu nebo jiným vadám plodu (vady srdce, zraku, sluchu).

Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/7-chorob-ktore-moga-powrocic-jesli-przestaniemy-sie-szczepic-aa-uhjV-1BUB-4q7F.html

Foto: Pixabay