Cukrovka
11/02/2015
Kategorie: Diety, Novinky

Cholesterolová dieta

Pokud vám lékař zjistil, že máte zvýšenou hladinu cholesterolu, určitě vám doporučil i úpravu jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity. Samozřejmě je na našem trhu i celá řada výživových doplňků, které snižují vysoký cholesterol a pomáhají zlepšit funkci organismu. Poslední možností, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, jsou samozřejmě léky, které vám předepíše váš ošetřující lékař. Zajímá-li vás, jak vypadá cholesterolová dieta a její jídelníček, pak čtěte dále.

Hodnoty cholesterolu dle věku

Cholesterolová dieta je doporučována v tom případě, že máte zvýšený cholesterol. Co to vlastně znamená? Optimální hladina cholesterolu by u dospělého člověka neměla přesáhnout 5,2 mmol/l. Hodnota od 5,2 do 6,2mmol/l se pak už považuje za zvýšenou a hodnota nad 6,2 již představuje vysoké riziko. Jiné jsou však hodnoty u dětí. U nich je optimální hladina do 4,4 mmol/l. Vysoké riziko představují hodnoty nad 5,5mmol/l. Pokud i vám bylo doporučeno, abyste drželi dietu, podívejte se, jak by měl vypadat váš jídelníček.

Dieta při vysokém cholesterolu

Jak snížit cholesterol pomocí diety? Dieta spočívá v odstranění všech jídel z vašeho jídelníčku, která obsahují velké množství nasycených tuků živočišného původu. Konzumovat byste měli jen tuky rostlinného původu, protože ty cholesterol neobsahují. Jejich předností je také to, že jsou schopny cholesterol z těla odstranit. Cholesterolová dieta by měla být založena na konzumaci ovoce a zeleniny, z jedné třetiny by pak měla být tvořena masem a mléčnými výrobky.

Cholesterolová dieta – jídelníček

Stejně jako u jiných diet i u cholesterolové existují doporučené (povolené) a zakázané potraviny. Z tuků jsou povoleny olej a margarin. Z mléčných výrobků si vybírejte pouze takové, které mají nízký obsah tuků. Maso konzumujte libové telecí, vepřové, jehněčí, králičí, kuřecí, krůtí. Vhodné jsou také ryby. Povolena je i vepřová a drůbeží šunka v menším množství. Z pečiva si vybírejte celozrnné druhy a v dostatečném množství konzumujte všechny druhy ovoce a zeleniny včetně cibule, česneku, pórku a luštěnin. Zcela zakázané jsou žloutky a výrobky z nich, uzeniny, sádlo, škvarky, kachna a tučné maso, vnitřnosti, živočišné tuky, tučné pokrmy – krémy, těsta, mražené pokrmy, brambůrky, oříšky a samozřejmě také alkohol. Cholesterolová dieta má své recepty od polévek, přes hlavní jídla až po dezerty, které naleznete na internetu.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *