Cukrovka

Cholesterolová dieta

Pokud vám lékař zjistil, že máte zvýšenou hladinu cholesterolu, určitě vám doporučil i úpravu jídelníčku a zvýšení pohybové aktivity. Samozřejmě je na našem trhu i celá řada výživových doplňků, které snižují vysoký cholesterol a pomáhají zlepšit funkci organismu. Poslední možností, jak snížit hladinu cholesterolu v krvi, jsou samozřejmě léky, které vám předepíše váš ošetřující lékař. Zajímá-li vás, jak vypadá cholesterolová dieta a její jídelníček, pak čtěte dále.

Hodnoty cholesterolu dle věku

Cholesterolová dieta je doporučována v tom případě, že máte zvýšený cholesterol. Co to vlastně znamená? Optimální hladina cholesterolu by u dospělého člověka neměla přesáhnout 5,2 mmol/l. Hodnota od 5,2 do 6,2mmol/l se pak už považuje za zvýšenou a hodnota nad 6,2 již představuje vysoké riziko. Jiné jsou však hodnoty u dětí. U nich je optimální hladina do 4,4 mmol/l. Vysoké riziko představují hodnoty nad 5,5mmol/l. Pokud i vám bylo doporučeno, abyste drželi dietu, podívejte se, jak by měl vypadat váš jídelníček.

Dieta při vysokém cholesterolu

Jak snížit cholesterol pomocí diety? Dieta spočívá v odstranění všech jídel z vašeho jídelníčku, která obsahují velké množství nasycených tuků živočišného původu. Konzumovat byste měli jen tuky rostlinného původu, protože ty cholesterol neobsahují. Jejich předností je také to, že jsou schopny cholesterol z těla odstranit. Cholesterolová dieta by měla být založena na konzumaci ovoce a zeleniny, z jedné třetiny by pak měla být tvořena masem a mléčnými výrobky.

Cholesterolová dieta – jídelníček

Stejně jako u jiných diet i u cholesterolové existují doporučené (povolené) a zakázané potraviny. Z tuků jsou povoleny olej a margarin. Z mléčných výrobků si vybírejte pouze takové, které mají nízký obsah tuků. Maso konzumujte libové telecí, vepřové, jehněčí, králičí, kuřecí, krůtí. Vhodné jsou také ryby. Povolena je i vepřová a drůbeží šunka v menším množství. Z pečiva si vybírejte celozrnné druhy a v dostatečném množství konzumujte všechny druhy ovoce a zeleniny včetně cibule, česneku, pórku a luštěnin. Zcela zakázané jsou žloutky a výrobky z nich, uzeniny, sádlo, škvarky, kachna a tučné maso, vnitřnosti, živočišné tuky, tučné pokrmy – krémy, těsta, mražené pokrmy, brambůrky, oříšky a samozřejmě také alkohol. Cholesterolová dieta má své recepty od polévek, přes hlavní jídla až po dezerty, které naleznete na internetu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

One Ping

  1. Pingback: Existuje ta pravá redukční dieta | Plné zdraví

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *