kůže

Jak na kožní plíseň

Plísně, které jsou odborně nazývány mykózy, jsou houbová onemocnění vyvolána organismy, jejichž vlastnosti se blíží bakteriím a rostlinám. Mohou žít jako jednotlivé buňky, ale i v koloniích, tudíž jsou v podstatě všudypřítomné. Ke svému metabolismu vyžadují kyslík. Jak se dá proti těmto kožním plísním „účinně bojovat“ a jak jim předcházet, to vše se dozvíte v následujícím příspěvku.

Příznaky a projevy kožní plísně

Plísňová onemocnění se nejčastěji projevují tak, že člověka začne svědit kůže, dochází k jejímu zčervenání, olupování, popřípadě popraskání. V takovém případě vás problémy donutí vyhledat lékařskou pomoc. Nicméně u někoho plíseň nemusí mít žádné příznaky, takže člověk je pro druhé zdrojem nákazy, aniž by o tom sám věděl. Plísní je několik druhů. Mezi časté patří plíseň pokožky nohou a nehtů, ústní kandidóza, kandidóza genitálu a další druhy kandidózy.

Léčba kožní plísně

Pokud trpíte plísňovým onemocněním, je nutné vyhledat dermatologa. Kožní lékař vám doporučí následnou léčbu na základě výsledků mikroskopického a kultivačního vyšetření a klinického obrazu pacienta. Ta bývá často zdlouhavá a onemocnění se vrací. Kožní plíseň bývá léčena antimykotiky, tedy léky, které brání růstu a množení plísní. Lékař vám může předepsat tablety, ale také roztoky a krémy. Při dlouhodobém užívání však dochází k odolnosti houbových organismů vůči těmto lékům. Mnohdy se stává, že léčba je pak téměř neúčinná.

Prevence kožních plísní

Předcházet kožním plísním můžete vhodnou péčí o pokožku a dostatečnou hygienou. Nosit byste měli prodyšnéoblečení a vhodnou obuv, kterou byste měli čas od času dezinfikovat. Doporučujeme také používat gumovou obuv ve veřejných sprchách. Samozřejmostí by mělo být dezinfikování ran. Pomoci si můžete také sami, jestliže nechcete navštívit kožního lékaře, a to tak, že si koupíte nějaké účinné volně prodejné léčivo po poradě s lékárníkem. Takovými jsou například krém Klotrimazol AL, Canesten, Terbisil a mnohé další.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *