Chlamydie: onemocnění, které nemusí být jen pohlavní chorobou

Sex

Když se řekne slovo chlamydie, spousta lidí si ihned představí, že se jedná o pohlavní chorobu, která se přenáší sexuálním stykem. I když je to pravda, je potřeba říci, že se jedná jen o jednu z forem onemocnění. Chlamydie je totiž infekční onemocnění způsobené bakteriemi z řádu Chlamydiales. Příznaky tohoto onemocnění jsou nejasné. Mohou se projevit u dospělých, i u dětí.

Druhy chlamydie

Jak už bylo řečeno, chlamydie může mít různé formy. Společné mají to, že jejich diagnostika je poměrně složitá. Inkubační doba onemocnění je 7 až 14 dní. Rozlišujeme tyto:

  • Chlamydia psittaci – infekce je způsobena kontaktem s nemocnými ptáky.
  • Chlamydia pneumoniae – infekce způsobuje zánět horních a dolních cest dýchacích.
  • Chlamydia trachomatis – jedná se o sexuálně přenosnou formu chlamydie, která se během porodu může přenést také z matky na novorozence.

Pohlavní nemoc

Foto: Pixabay

Chlamydia trachomatis

Tato forma chlamydie je nejčastější. Pokud se nakazí novorozenec od matky, může se nemoc projevovat zarudnutím spojivky a hlenovitým výtokem z očí nebo formou pneumonie. Tato nemoc se obvykle vyskytuje u dospělých, kteří žijí rizikovým stylem sexuálního života – často střídají partnery a při sexu nepoužívají prezervativy. Onemocnění je nebezpečné tím, že inkubační doba je poměrně dlouhá a delší dobu se neprojevuje.

Příznaky chlamydie

Postižené osoby zažívají potíže urogenitálního systému. U žen může dojít k hnisavému a hlenovitému výtoku, svědění intimních partií, k bolesti v podbřišku, pálení při močení, k bolestem při sexuálním styku nebo krvácením mezi menstruacemi. U mužů pak dochází ke slizovitému výtoku z močové trubice, častému močení, které je doprovázeno bolestí, a otokem šourku. Chlamydie je možné šířit také při orálním i análním sexu, takže onemocnění zahrnuje bolest v krku či zánět řitního otvoru. Pro muže a ženy má onemocnění společné symptomy, jako jsou bolesti kloubů nebo kostí, horečka a nevolnost.

Léčba chlamydie

Jakkoli zní toto onemocnění nepříjemně a nebezpečně, obvykle velmi dobře reaguje na podaná antibiotika. Pokud bychom onemocnění neléčili, mohlo by dojít k nevratnému poškození reprodukčních orgánů (problémy s početím nebo dokonce neplodnost). Pokud je nemoc podchycena brzy, doba léčby je 7 dní. Diagnóza je založena na laboratorních testech (vyšetření moči).

Zdroje info:

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/chlamydia-objawy-i-leczenie/

https://www.drmax.cz/clanky/chlamydie-nezvany-a-zakerny-host

Foto: Pixabay