Chladné zimy mohou zhoršovat záněty: jak se jich zbavit

Zima

Zima je jedním z nejnáročnějších ročních období vůbec. Musíme se přizpůsobit kratším dnům a rychlejšímu stmívání, což může u spousty lidí způsobit deprese. Zimní období ale může ovlivnit také vaše duševní zdraví. Zde je zapotřebí zdůraznit, že zimní období ve skutečnosti nezpůsobuje záněty. Avšak pokud již zánět v těle máte, může způsobit jeho zhoršení. To znamená, že můžete pociťovat horší příznaky jejich projevů. Zejména přechody teplotních extrémů mohou být nebezpečné.

Nezdravé jídlo

Pokud chcete, aby se zánět ve vašem těle pokud možno neozýval vůbec, měli byste se zaměřit na to, co jíte. Nepřehánějte to se sladkostmi (ani s vánočním cukrovím, které nepochybně patří k zimě). Vyhýbejte se také potravinám, které jsou plné soli. Také alkohol může vyvolat zánět. Každý si občas zahřeší. Pokud ale budete vědět, které potraviny jsou skutečně nezdravé, je pravděpodobné, že jich nesníte tolik.

Zima

Foto: Pixabay

Protizánětlivé potraviny

Stejně jako existují potraviny, které záněty vyvolávají, existují také potraviny, které proti zánětu působí. Mezi protizánětlivé potraviny řadíme zejména zeleninu, jahody, maliny, borůvky a některé další. Právě ty je dobré zařadit do svého jídelníčku, a to nejen v zimě, ale také celoročně. Problém nastává v tom, že spousta lidí si myslí, že vynechávat určitý typ potravin stačí. Avšak přidat do jídelníčku ty prospěšné je stejně důležité.

Zvládání stresu

Stres je spouštěčem mnohých chorob. Co se týká zánětu, může ho vyvolat nebo i zhoršit. Vyšší a dlouhodobý pocit stresu je právě to, co je škodlivé. Z tohoto důvodu je dobré zařadit do jídelníčku také potraviny, které působí ke snížení stresu: ořechy, hořká čokoláda a zelenina. Namísto vysedávání u televize se vyplatí jít se raději projít ven. Pobyt venku totiž také snižuje úroveň stresu. Vhodné je zařadit také cvičení, které je důležité pro produkci endorfinů – hormonů štěstí.

Zdroj: https://www.health.com/syndication/this-time-of-year-could-be-making-your-inflammation-worse

Foto: Pixabay