Češi zapomínají při opalování používat opalovací krémy. Škodí tím svému zdraví

Léto je v plném proudu a s ním i všechny letní radovánky. Nejvíce se lidé většinou těší na koupání. Někdo jede kvůli tomu až k moři, jiní vyrazí na rybník za vesnicí. A zapomínají na to, že slunce je sice životodárné, ale umí také hodně popálit. Proč se Češi neradi mažou?

Kupujeme krémy s nízkým ochranným faktorem

Podle statistiky se na slunci pohybuje krémem nenamazaných 30 procent Čechů. Je to poměrně vysoké číslo. Možná chytají co největší dávky vitamínu D, zároveň s ním ale také nebezpečném UV záření. Hazardují tak se svým zdravím. A když už si Češi koupí nějaký opalovací krém, tak většinou jen s nízkým ochranným faktorem. Ten je levnější, že by bylo zakopaným psem právě šetření rodinného rozpočtu? Je pravda, že opalovací krémy nejsou nejlevnější záležitostí ke koupi.

Jak působí UV záření na pokožku

Přirozeným zdrojem ultrafialového záření je Slunce. Člověk ho nevidí, ale kupodivu některá zvířata ho dokážou vnímat. Při opalování lidská kůže absorbuje UVA i UVB záření. Krátkovlnné UVB záření proniká do horní části pokožky, zatímco dlouhovlnné UVA záření působí v hlubších vrstvách kůže. Nadměrné opalování způsobuje spálení kůže a její rychlejší stárnutí a může podnítit i rozvoj rakoviny kůže. Proto je důležití chránit pleť opalovacími krémy a při slunění se každé dvě hodiny namazat. U vody i častěji, nejlépe hned po odchodu z vody.

Fotografie: Pixabay

Rakovina kůže je na vzestupu

Na jarním sympoziu EADV byl představen průzkum Evropské akademie dermatologie a venerologie. Ten ukazuje, že 1,71 % dospělé evropské populace mělo rakovinu kůže. Dá se tedy z toho odvodit, že touto nemocí trpí asi 7 304 000 Evropanů. Když jsou kožní nádory zachyceny včas, dají se vyléčit. V opačném případě bývají i smrtelné. Důležitá je proto pravidelná kontrola mateřských znamének kožním lékařem.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vice-nez-30-cechu-pri-opalovani-nepouziva-opalovaci-krem-hazarduji-tak-se-zdravim-shoduji-se-odbornici/2227887

Náhledová fotografie: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.