Čeká nás pandemie superkapavky? Kvůli nadužívání antibiotik při léčbě covidu se tak stát může

Pár

Když se budete ptát na nejčastější sexuálně přenosnou infekci, zřejmě se vám dostane stejné odpovědi. Představuje ji bezesporu kapavka. Nemoc, která je aktuálně na vzestupu, což je velmi nepříjemné. WHO uvádí, že se jí nakazí každým rokem okolo 87 milionů lidí. V některých zemích panují oprávněné obavy, že vypukne velká pandemie kapavky. Především ve Velké Británii se skutečně není čemu divit.

Mutace bakterie Neisseria gonorrhoeae

Velkým problémem je fakt, že virus kapavky Neisseria gonorrhoeae mutuje. MUDr. Marek Broul, urolog a sexuolog z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, komentuje situaci takto: „Existují kmeny, které v průběhu let zmutovaly – získaly odolnost na běžná antibiotika. Tato nemoc je pak rezistentní vůči ceftriaxonu a azithromycinu – dvěma lékům, které Světová zdravotnická organizace doporučuje pacientům s kapavkou.“Ostatně právě lék azithromycin se hojně využíval v souvislosti s léčbou onemocnění covid-19. Studie v amrických nemocnicích ukázala, že se k léčbě sekundárních infekcí používal mnohdy zbytečně.

Rezistence kapavky vůči antibiotikům

WHO uvádí, že se antibiotika stávají neúčinnými a může vzniknout superkapavka. Současné preparáty ji nebudou schopny vyléčit. Mimo nepříjemných bolestí vede tato nemoc také k neplodnosti nebo ohrožení plodu infekcí.

Léto nespoutaného sexu?

Lidé léto lásky plánují. Uvolnění pandemických opatření logicky povede ke zvýšení případů náhodného sexu. Ostatně i po pandemii španělské chřipky se tak stalo. „Extroverti, kterým bohatý sociální život v době pandemie chyběl, jistě rádi do společnosti vyrazí a užijí si ho včetně možnosti nahodilého sexu. Naopak introverti, kteří poznali, že jim domácí izolace vlastně vyhovuje, budou nadále zavřeni doma a žádná dobrodružství vyhledávat nebudou,“ dodává MUDr. Marek Broum. Singles logicky nesli období pandemie mnohem hůře než zadaní.

Kondom jako klíč k ochraně

Úspěšnost ochrany u kondomu představuje 98 %. Sekrety v podstatě přes tuto ochranu nemají šanci proniknout. Motivovat by se k jeho použití měli i mladiství. Studenti vítají náhodný sex a očekávají jej více. Tedy dle průzkumu na Univerzity of Washington.

Přenos orálním sexem

I tady lze spatřit poměrně nepříjemné úskalí přenosu kapavky. Bakterie dokáže proniknout z oblasti genitálií do krku, kde způsobuje nepříjemnou bolest. Často se pak lidé mylně domnívají, že se jedná o pouhé nachlazení. Co se týká inkubační dob u kapavky, ta se pohybuje od 2 do 14 dnů. Muži cítí projevy nejčastěji mezi 2. až 5. dnem od nakažení, ženy mezi 4. až 7. dnem. Nemoc může probíhat i bezpříznakově. Objeví-li se výtok, jde o pokročilé stádium. Jakékoli nesrovnalosti v genitální oblasti by měly člověka motivovat k návštěvě specialisty.

Zdroje info: https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/uk-set-gonorrhoea-pandemic-covid-23330439
https://www.reuters.com/article/us-usa-health-antibiotics-idUSKBN2B21ON
https://www.who.int/campaigns/world-antimicrobial-awareness-week/2018/features-from-around-the-world/super-gonorrhoea-q-a-with-dr.-teodora-wi
https://theconversation.com/young-people-are-eager-to-have-sex-but-will-post-pandemic-hookups-bring-happiness-or-despair-162584

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.