Čajovníkový olej: tímto způsobem ho rozhodně nepoužívejte

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej známe také pod označením tea tree oil. Používáme ho zejména pro jeho antibakteriální, antivirové vlastnosti, účinný je také v boji proti plísním. Používá se tedy velice často v přírodní kosmetice či čisticích prostředích, zacházet byste s ním ale měli velice opatrně, protože se jedná o velice silný esenciální olej. A pokud jej nepoužíváme správně, může v lidském organismu působit toxicky.

Negativní účinky už v malém množství

Čajovníkový esenciální olej je již koncentrovaný, takže jej používáme v rozumných množstvích. Jsou známy případy, kdy mladý chlapec požil půl šálku čajovníkového oleje a skončil v kómatu. Pokud požijete jen několik kapek, můžete se to projevit ve vašem centrálním nervovém systému. Například ve formě závratí, zvýšeného srdečního rytmu. Zejména děti je třeba před účinky čajovníkového oleje chránit. A netýká se pouze o samotnou konzumaci, ale také o nadměrné používání čajovníku zevně – tedy na pokožku.

Tea tree oil

Foto: Pixabay

Použití čajovníkového oleje

Pokud čajovníkový olej používáte správným způsobem, nemusíte se bát vedlejších účinků. Zde je několik případů, na co všechno (a v jakém množství) lze čajovníkový olej použít:

  • Jako přírodní repelent: smíchejte jednu kapku čajovníku s klasickým nebo přírodním repelentem.
  • Po pokousání hmyzem: jednu kapku čajovníkového oleje smíchejte s olivovým olejem a potřete tím postižené místo.
  • Proti lupům: smíchejte jednu kapku čajovníkového oleje s kokosovým olejem a získáte tak prostředek, který vám pomůže v boji s lupy.
  • Proti plísním: plísní v domácnosti se velmi snadno bavíte tak, že jednu kapku smícháte v kbelíku s vodou a octem.

Více než jedna kapka na jedno použití není potřeba. Dokonce je to nevhodné. Nepoužívejte čajovník, který je ji po datu spotřeby. Vzhledem k tomu, že může způsobit alergické reakce, zkuste jej natřít smíchaný s olivovým olejem na hřbet ruky. Počkejte půl hodiny. Tak zjistíte, zda jste alergičtí také vy.

Zdroj: https://thenewhealthcycle.com/2018/12/17/the-good-and-the-very-bad-about-tea-tree-oil-essential-oil-warning/

Foto: Pixabay