Retinol: Vitamín A1 sice vyhlazuje vrásky, ale není vhodný pro ženy po menopauze

Jestliže vás trápí nepříjemné akné nebo se vám dělají vrásky, pak vám v kosmetickém salónu s největší pravděpodobností nabídkou přípravky s obsahem retinolu. Pomáhá na uvedené problémy, ale s jeho užíváním by se to nemělo přehánět. Kdy by se retinol neměl vůbec používat?

Co se vlastně schovává pod označením retinol?

Jedná se o jednu ze dvou forem vitamínu A, konkrétně A1. Ta druhá je vitamím A2 neboli 3-dehydroretin. O tomto vitamínu se ví, že je výborným antioxidantem. Pomáhá tedy nejen proti stárnutí, ale také chrání před vznikem některých závažných nemocí. Retinol zvyšuje produkci kyseliny hyaluronové a kolagenu v pokožce, která je díky tomu lépe hydratovaná, pevnější a vyhlazená.

Účinný v boji proti akné

V časopise Journal of Clincial Dermatology and Therapy byly publikovány výsledky výzkumu o působení retinolu. Ukázalo se, že viditelně snižuje množství pupínků a akné na kůži a zastavuje vývoj nových. K optimálnímu výsledku, kdy akné mizí, se člověk dopracuje po tříměsíční retinolové kúře, kterou používá na pleť. Už sedmidenní aplikace retinolu na noc vede ke zvýšení produkce kolagenu, jenž je důležitou součástí pojivových tkání.

Péče o pleť. Foto: Pixabay

Působí i proti stárnutí

Retinol je výborným prostředkem proti projevům stárnutí na pleti. Vyhlazuje jemné vrásky, zbavuje pokožku tmavých skvrn a rozjasňuje ji. Není proto divu, že je přidáván do kosmetických přípravků určených k ošetření pokožky.

Nic se nemá přehánět

Je tu ale jedno velké ALE. Retinol může pokožky citlivých lidí vysušovat a přispívat k jejímu podráždění. Jeho použití v kosmetických přípravcích na ruce a obličej by mělo být limitováno. Do produktů určených k nanášení na rty by neměl být přidáván vůbec. A nevhodný je také pro ženy po menopauze, protože u nich denní příjem retinolu ve stravě dokonce přesahuje maximální doporučenou dávku. Je proto zbytečné, aby si ho ještě dodávaly do tělo skrze pokožku. Větší dávky vitamínu A mohou mít za následek větší riziko zlomenin kostí.

Zdroj info: wikipedie.cz, https://www.insider.com/what-does-retinol-do

Náhledové foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.