Bradavky nejrůznějších tvarů a velikostí. A vše je zcela v pořádku

Bradavky

Co jsou vlastně bradavky? Zatímco spousta lidí odpověď na tuto otázku zná, někteří stále ještě za bradavku považují celou oblast prsou, která se odlišuje svou barvou. Bradavka je ale ve skutečnosti jen středem toho místa. Obklopena je dvorcem (tmavá kůže okolo bradavek), který obsahuje žlázy – ty, stejně jako bradavky samotné, jsou u žen důležité při kojení.

Chlupy na bradavkách

I když je to neestetické, chlupy na bradavkách nejsou ve skutečnosti nic, čeho byste se měli děsit. Spojujeme je s hormonálními změnami, které mohou nastat v pubertě, těhotenství, při menstruaci či menopauze. Pokud ale objevíte větší množství chlupů, může jít o určitou nemoc, jako je syndrom polycystických vaječníků či Cushingův syndrom. Ty jsou způsobené nadměrnou produkcí mužských hormonů a je třeba je léčit.

Bradavky jsou malé nebo příliš tmavé

Je naprosto normální, že existují různé velikosti a barvy bradavek. Velikost bradavky nesouvisí s rakovinou či jiným onemocněním. Od světle hnědé až po tmavě hnědou – barvy bradavek se mohou lišit. Na některých bradavkách můžete dokonce vidět žilky. Pokud ale došlo k náhlému zčervenání bradavek (a neznáte příčinu), je třeba navštívit lékaře.

Nahá žena
Foto: Unsplash

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky jsou takové, které netrčí směrem ven, ale jsou jakoby zasazené dovnitř prsu. Někdo se s nimi narodí, jiný je získá v průběhu života. Deset až dvacet procent žen má vpáčené bradavky. Nejedná se nebezpečný stav. Problémy mohou nastat při kojení, ale většina žen je schopna i tak kojit (i když s určitými počátečními problémy). Pokud u vás došlo k náhlé změně (bradavka se vpáčila během života), je dobré navštívit lékaře. V některých případech se může jednat o příznak rakoviny.

Výtok z bradavek

Výtok z bradavek může být fyziologický, tudíž normální. Tento stav je někdy vyvolán třením bradavek o tričko či podprsenku nebo užíváním určitých léků či bylinek (fenykl). V některých případech ale může jít o projev rakoviny prsu. Vždy je lepší kontaktovat svého lékaře. Také zánět, zranění nebo infekce mohou být důvodem výtoku.

Citlivé bradavky

Lidé se liší též v tom, jak citlivé jsou jejich bradavky. Citlivost se může změnit v průběhu života či po prodělané operaci prsu (včetně těch estetických). Bolestivá citlivost je stavem, kdy je dobré navštívit lékaře.

Hrbolky na bradavkách nebo kolem nich

Jedná se o Montgomeryho žlázy, což jsou mazové žlázy. Jsou naprosto normální. Jejich počet se může lišit. Kromě toho, že vylučují kožní maz, by mohly být též navigací pro novorozence – slouží tedy ke kojení.

Třetí bradavka

Už uvnitř těla matky se vyvíjí prsa novorozenců. Jak embryo stárne, obvykle dochází k degeneraci mléčné linie, podél které se bradavky vyvíjí. U některých ale přetrvávají a může z nich vzniknout třetí bradavka. Ta je zcela bezpečná a není důvodem k obavám.

Zdroje info:

https://www.self.com/story/9-weird-nipple-things-that-are-actually-totally-normal

https://www.allure.com/story/weird-nipple-things-that-are-normal?mbid_relatedlink

Foto: Unsplash