Bradavice jsou věčným problémem, které vznikají díky infekci

Značná část lidské populace se během svého života setká s různými druhy kožních změn na svém těle. Obvykle se jedná o bradavice, které se objevují na různých částech těla, vlastně od hlavy až k patě. Čelo a krk nejsou zvláštním případem, kde mohou být tyto výrůstky obzvláště obtěžující. Ať je to jakkoli, jejich odstranění není problematické a nyní jsou k dispozici nejmodernější strategie, kdy na kůži kolikrát nezůstane ani jizva.

Co jsou to bradavice?

Bradavice jsou druh nádorů, které se vyznačují třásnitým nebo vrásčitým vzhledem. Neustále se vyvíjejí na určitém povrchu těla, například na kůži, a v závislosti na tom, kde se nacházejí, mohou způsobovat nepříjemnosti nebo zdravotní problémy. Ať tak či onak, zpravidla se jedná o neškodný útvar.

Jedná se o lidský papilomavirus, který může napadnout téměř kohokoliv. V každém případě jsou nejvíce ohroženi ti, kteří trpí imunitním onemocněním, nebo starší lidé. Navzdory tomu, že většina bradavic není škodlivá, může existovat několik, které jsou spojeny s větším rizikem vzniku rakoviny.

Jaké známe druhy?

Bradavice vznikají zejména tehdy, když se infekce dostane do rány na povrchu kůže a poté způsobí vývoj tohoto útvaru. Dané výrůstky pak mají vzhled podle toho, čím se daný jedinec nakazil. Inkubační doba bradavic trvá pár týdnů nebo několik let. Na základě toho, kde je bradavice nalezena a jak vypadá, dokáží lékaři rozpoznat několik druhů těchto výrůstků. U jedinců ve věku od 5 do 20 let jsou nejčastějším druhem pravé bradavice.

Tento druh bradavice vypadá jako kruhová, obtížně odstranitelná rankle, jejíž velikost se pohybuje od 1 mm do 1 cm. Povrch pravých bradavic je na dotek hrubý, zvrásněný a často šedavě zbarvený. Další druhy, které se běžně vyskytují na lidském těle, zahrnují:

  • Ploché bradavice
  • Nitkovité bradavice
  • Plantární bradavice
  • Genitální bradavice

Jak se odstraňují bradavice na obličeji a krku?

Odborníci dnes nabízejí několik možností, jak více či méně šetrně odstranit bradavice na krku a na obličeji. Mezi používané prostředky patří například chemická léčba, kryoterapie nebo různé chirurgické strategie, jako je vypalování nebo laserová léčba. Na žádost pacienta mohou odborníci bradavice také vyškrábnout, ale tato strategie se využívá spíše u výrůstků na jiných částech těla.

Bradavice na chodidle 2
Foto: Pixabay

Kryoterapie, tj. zmrazení bradavice, je základní strategií, která je v rámci boje proti bradavicím mimořádně účinná. Tento postup zahrnuje vystavení výrůstku opravdu studené kapalině, kterou je zpravidla tekutý dusík. Tím se bradavice zmrazí, a tím se zničí. Po aplikaci tekutého dusíku se v místě bradavice vytvoří rankle, která se poté odloupne.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9825897/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8423214/

Náhledové foto: Wikimedia commons, Iffat Hassan, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Verruca_plana_(flat_warts)_on_the_chin.jpg#/media/File:Verruca_plana_(flat_warts)_on_the_chin.jpg