Borůvky

Borůvky jako lék!

Výzkumy  tvrdí, že čím, je ovoce tmavší, tím je zdravější . O borůvkách to platí dvojnásob. Borůvky povzbuzují celkovou imunitu, a to natolik, že dokážou úspěšně pomoci v boji s rakovinou.

Tlumí zánět, snižují hladinu cholesterolu a mnoho dalšího

Borůvky obsahují pterostilben, což je přirozený antioxidant. Ten pomáhá eliminovat volné radikály, které mohou vyvolat růst rakovinných buněk.  Borůvky také pomáhají třeba tlumit záněty a brzdit rychlost dělení buněk střevní tkáně. To bývá právě považováno za rizikový faktor vzniku nádorového bujení.  O borůvkách se dokonce říká, že jsou přírodní prevencí např. rakoviny prostaty a jiných nádorů. Pterostilben pomáhá taky snižovat hladinu cholesterolu a při boji s cukrovou regulovat množství cukru v krvi.  Účinné látky nenajdeme jen v bobulkách borůvek, ale i v borůvčí, tedy v listech.

Protizánětlivé účinky

Ať už borůvky konzumujete čerstvé, mražené nebo jinak konzervované, vždy jsou skvělým lékem při respiračních problémech.  Chrání totiž sliznice před infekcemi z virů i bakterií a pomáhají tak léčit angínu, chřipku, bronchitidu nebo jenom rýmu.  Borůvky taky pomáhají při  rychlejší regeneraci a při zánětech dýchacích cest obecně.   Listy borůvek obsahují vysoký podíl tříslovin, které pomáhají jako desinfekce při problémech s ledvinami a močovými cestami. Čistí je a zbavují tělo škodlivin. Skvěle fungují borůvky i jako dezinfekce těla při otravách jídlem, střevních potížích a kolikách.  Mimo jiné zlepšují funkci lymfatického systému.

Pro lepší zrak

Síla borůvek tkví i v bohatství vitamínu C, posilující naši imunitu.  Borůvky tak působí jako lék i jako prevence vzniku nemocí.  Dalším úžasným působením borůvek, je schopnost zlepšovat náš zrak.  To prokázaly i vědecké výzkumy.  Borůvky měli naordinované i piloti za druhé světové války, aby ve tmě lépe viděli a dokázali se lépe orientovat.  Častá konzumace borůvek je tak skvělou prevencí proti šerosleposti a lidé s problémy s viděním v noci, pozorují následně zlepšení zraku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *